Prilikom posljednje promjene posla, u trenutku kada se “na stolu” našlo pitanje iznosa plaće, gotovo dvije trećine Hrvata, odnosno 62 posto, tražilo je veću plaću u odnosu na onu koju su imali na prethodnom radnom mjestu, 29 posto je prihvatilo istu, dok je devet posto ljudi pristalo na nižu ponudu, otkriva veliko međunarodno istraživanje.
Alma Career, vodeći pružatelj rješenja za zapošljavanje na tržištima Srednje i Istočne Europe, poznat u Hrvatskoj po brendu MojPosao, proveo je istraživanje koje daje vrijedan uvid u iskustva i stavove više od 24.000 ispitanika iz devet zemalja, uključujući Hrvatsku, BiH, Srbiju, Sjevernu Makedoniju, Češku, Slovačku, Estoniju, Litvu i Latviju.
Rezultati istog, navodi se u priopćenju, otkrivaju kako zaposlenici pregovaraju o plaći pri promjeni posla, ukazujući na različite regionalne trendove i stavove o plaćama.
“Istraživanje pokazuje da je značajna većina ljudi, njih dvije trećine, tražila povećanje plaće prilikom posljednje promjene posla. Zanimljivo je da je 28 posto ispitanika ciljalo na istu plaću kao i ranije, dok je manji udio od 10 posto pristao na niža primanja u odnosu na ona koju su imali na prethodnom poslu”, ističe Vesa-Pekka Kirsi, poslovni direktor tvrtke Alma Career, dodajući kako je “ovaj trend prisutan diljem Baltika i Balkana, s primjetnim odstupanjima u Češkoj i Slovačkoj”.
Kao i u drugim zemljama obuhvaćenim istraživanjem, tako i u Hrvatskoj ispitanici viših platnih razreda u pravilu češće traže višu plaću prilikom prelaska na novi posao.
Konkretno, tri četvrtine ispitanika, točnije 78 posto, s plaćama u gornjih deset posto zatražili su veću plaću, dok je sličan zahtjev imalo dvije trećine ispitanika čije su plaće bile blizu prosjeka.
S druge strane, među ispitanicima s plaćama u donjih 25 posto, manje od polovice iliti 47 posto je izrazilo želju za višom plaćom, dok je veći broj njih tražio slične iznose kao na prethodnom radnom mjestu.
Pročitajte još:
Rodne razlike u pregovorima o plaći su izrazito zanimljive i ukazuju na različite pristupe prilikom promjene posla. Naime, dvije trećine anketiranih muškaraca odlučno je zatražilo povećanje plaće, dok je kod žena taj udio tek nešto niži i iznosi 62 posto.
Slične rodne razlike u pregovorima o plaći uočene su i u Hrvatskoj, gdje je 63 posto muškaraca i 61 posto žena zatražilo povišicu prilikom posljednje promjene posla.
Jedan odgovor
Hmn..zanimljivo…