Zalihe nafte u SAD-u rastu, cijena i dalje pada

Stockcake.com
Naftna bušotina, Foto: Stockcake.com

Cijene nafte pale su i u srijedu jer su rastuće zalihe sirove nafte u SAD-u i zabrinutost tržišta zbog novog trgovinskog rata između Kine i SAD-a nadjačale pojačani pritisak predsjednika Donalda Trumpa na ukidanje iranskog izvoza nafte.

Terminski ugovori na Brent naftu niži su za 21 cent, te iznose 75,99 dolara (69,91 eura) po barelu. Američka WTI nafta izgubila je 11 centi, te se trgovala po 72,59 dolara (66,78 eura).

U utorak su cijene nafte zabilježile velike oscilacije – WTI je u jednom trenutku pao za tri posto, dosegnuvši najnižu razinu od 31. prosinca, nakon što je Kina najavila carine na američki uvoz nafte, ukapljenog prirodnog plina i ugljena, kao odgovor na američke namete kineskom izvozu.

Međutim, cijene su se oporavile nakon što je Trump obnovio kampanju „maksimalnog pritiska“ na Iran s ciljem suzbijanja njegovog nuklearnog programa, navodi Reuters. Ova politika, koju je prvi put proveo tijekom svog prvog mandata, dovela je do pada iranskog izvoza nafte na nulu.

Iako je Trump izjavio da je otvoren za dogovor s Iranom, potpisao je predsjednički memorandum kojim ponovno uvodi strogu američku politiku prema toj zemlji.

Analitičari ANZ-a procjenjuju da bi ovaj plan mogao utjecati na otprilike 1,5 milijuna barela nafte dnevno, koliko Iran trenutačno izvozi, pozivajući se na podatke o praćenju tankera.

Suzbijanje iranskog izvoza moglo bi biti ključni faktor koji će stabilizirati negativan sentiment na tržištu nafte i ostaviti prostor za daljnji oporavak cijena, barem u kratkom roku“, izjavio je Jun Rong Yeap, tržišni strateg iz IG-a.

Yeap je istakao i da su glavni uteg na tržištu u srijedu bile američke zalihe sirove nafte, koje su veće od očekivanih.

Prema podacima Američkog instituta za naftu (API), zalihe sirove nafte u SAD-u porasle su za 5,03 milijuna barela u tjednu koji je završio 31. siječnja. Zalihe benzina povećale su se za 5,43 milijuna barela, dok su zalihe destilata pale za 6,98 milijuna barela.

Službeni podaci američke vlade o zalihama nafte bit će objavljeni tijekom dana. Rastuće zalihe sirove nafte i goriva u najvećem svjetskom potrošaču nafte signaliziraju slabost potražnje, dodatno pojačavajući zabrinutost investitora zbog utjecaja carina na globalni gospodarski rast i potražnju za energentima.

Analitičari Goldman Sachsa ocijenili su u utorak i da će utjecaj kineskih odmazdni carina na američki energetski uvoz biti ograničen jer te mjere ne mijenjaju ukupnu globalnu ponudu ni potražnju za tim sirovinama.

Obje zemlje moći će pronaći alternativna tržišta“, navodi se u analizi Goldman Sachsa.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari