Zemlje Europske unije (EU) imaju različite politike oporezivanja potrošnje energije u kućanstvima što onda nosi i različite udjele poreznih stopa u ukupnim računima za plin i struju.
Rast cijena energije nakon ruske invazije na Ukrajinu snažno je pogodio kućanstva u EU, posebno ona s nižim primanjima, a neke zemlje subvencioniraju troškove energije kako bi pomogle kućanstvima. U takvim slučajima oporezivanje može čak imati i negativnu vrijednost udjela u računima.
Austrijski regulator tržišta plina i električne energije Energie-Control, energetska konzultantska tvrtka VaasaETT i mađarski energetski regulator MEKH razvili su indeks HEPI koji prati cijene električne energije i plina u europskim glavnim gradovima.
U travnju ove godine prosječan udio poreza u cijenama električne energije za kućanstva u glavnim gradovima EU-a bio je 22 posto pri čemu je osam posto otpadalo na energetske poreze te 14 posto na porez na dodanu vrijednost (PDV). Taj udio je varirao od minus 26 posto u Amsterdamu do 49 posto u Kopenhagenu.
U Amsterdamu, PDV na energiju iznosi 17 posto, ali ostali energetski porezi imaju negativan udio od 43 posto, odnosno prosječan potrošač u tom gradu još od siječnja 2020. dobiva porezne olakšice na potrošnju energije kako bi se stimulirala elektrifikacija i odustajanje od grijanja na plin.
Slično se događa u Luksemburgu gdje je stopa PDV-a na energiju sedam posto, ali porezne olakšice iznose 13 posto sa ciljem da se stabiliziraju cijene. Udio poreza u računima za električnu energiju je relativno nizak i u Valletti, Nicosiji i Dublinu te iznosi 11 posto ili manje. Taj udio prelazi 30 posto u Kopenhagenu, Stockholmu, Bruxellesu, Berlinu, Oslu te Madridu i Helsinkiju.

U Zagrebu je bio 20 posto, od čega 12 posto otpada na PDV. Glavni hrvatski grad je po tome nešto ispod prosjeka EU-a, ali u 11 drugih glavnih gradova EU-a stopa je niža od zagrebačkih 20 posto.
Kod cijena plina prosječan udio poreza u EU je 28 posto, dakle nešto više no kod električne energije, a varira od najmanjih pet posto u Zagrebu do 49 posto u Amsterdamu. Najviše stope oporezivanja potrošnje plina nakon Amsterdama imaju Berlin sa 40 posto, Beč s 32 posto, Rim i Stockholm s po 31 posto te Pariz s 30 posto.
Na dnu ljestvice, iznad Zagreba, je Atena s devet posto, a izvan EU – Beograd, s devet posto i London s 11 posto imaju nisku stopu oporezivanja potrošnje plina.
“Energetski porezi ovise o nacionalnim politikama, planovima zaštite okoliša i različitim strukturama tržišta općenito”, navodi za Euronews voditeljica projekta HEPI Rafaila Grigoriou.
Primjerice, Danska koristi visoke porezne stope kao alat za zelenu tranziciju potičući ulaganje u sustave na obnovljive izvore i promičući energetsku učinkovitost. U Amsterdamu je na snazi najveća stopa oporezivanja potrošnje plina zato što se želi smanjiti potrošnja tog energenta.
Naravno, isti udio poreza u računima za potrošnju energije u različitim zemljama ne znači da kućanstva plaćaju iste porezne iznose jer to ovisi o samoj cijeni energije.
Iako je u Rimu i Budimpešti ista stopa oporezivanja potrošnje električne energije od 21 posto, taj postotak u Rimu iznosi 6,8 eurocenti, a u Budimpešti 1,92 eurocenti.
Pročitajte još:
Prema indeksu HEPI, u travnju ove godine cijene električne energije su varirale od 9,1 eurocenti za kWh u Budimpešti do 40,4 eurocenti u Berlinu. Kod plina je raspon od 2,5 eurocenta za kWh također u Budimpešti do 34,1 eurocenta u Stockholmu. Prosjek EU-a za električnu energiju je 24,7 eurocenti, a za plin 11,1 eurocenti.
Zagreb ima za struju cijenu od 15,8 eurocenti za kWh i samo četiri druga glavna grada imaju nižu cijenu. Kod plina zagrebačka je cijena 4,9 eurocenti za kWh.
12 Odgovora
Bravo.
Ajde super,trebamo biti sretni.
Ova mjera ima značajan utjecaj na smanjenje troškova energije za građane i doprinosi energetskoj pristupačnosti.
Vi pisalo pametno.
Ma nemojte im samo davati ideje, kao da nam još i to fali da bude pri vrhu
Čestitam.
Bravo Zagreb. U mnogo toga Zagreb se poboljšao unazad 4 godine i puno zaluga ima i gradska uprava.
Ajde barem neka sitnica
Ma najbolje i to da nam jos povise, ionako je plin nenormalno poskupio jos samo i porez pa da bude slag na torti
Super
Izvrsno
Barem nešto gradske vlasti rade.