Na hrvatskom otoku Sveta Katarina kod Rovinja, održava se konferencije Young Leaders Forum, događaj koji okuplja ambiciozne mlade lidere i vrhunske stručnjake iz različitih industrija.
Fokus foruma, koji se održava svake godine od 2022., jeste umrežavanje, networking, ali i razmjena znanja i iskustava. Young Leaders Forum rezultat je suradnje Hrvatskog ureda za kreativnost i inovacije (HUKI) i Veleposlanstva SAD-a u Hrvatskoj, s ciljem pružanja platforme za mlade talente u dobi od 18 do 40 godina koji žele razvijati svoje liderske i poduzetničke vještine.
Ines Buljat, marketing menadžerica HUKI-ja, kaže da je prva konferencija, organizirana 2022. godine održana u Zagrebu no već godinu dana kasnije su se preselili na otok Sveta Katarina, koji je unikatna lokacija baš za networking.
„Mi na konferenciji okupljamo najbolje mlade talente, lidere. Naš proces selekcije počinje pozivom koji upućujemo velikim korporativnim tvrtkama, agencijama, ali i manjim uspješnim tvrtkama da nominiraju svoje mlade talente odnosno mlade zaposlenike u koje žele dodatno investirati da sudjeluju na našoj konferenciji. Mi prvenstveno radimo na taj način no imamo i jedan manji udjel javnih prijava. No, broj mjesta je ograničen, na 150 sudionika. Do sada smo uvijek imali sva mjesta popunjena“, kaže Buljat za Financije.hr.
Ističe kako su glavni benefit konferencije umrežavanje, razmjena ideja i izuzetno dobri sugovornici i panelisti.

„Young Leaders Forum je organiziran na način da je nemoguće da se svi sudionici ne upoznaju, da se ne povežu na neki način. Zato smo i izabrali Svet Katarinu, otok, gdje su svi upućeni jedni na druge. Ideja je da ovi mladi ljudi pričaju o svojim iskustvima, da se upoznaju ali i dogovore nove poslovne angažmane i suradnju“, kaže Ines Buljat, marketing menadžerica Hrvatskog ureda za kreativnost i inovacije.
Fokus na gospodarstvu i inovacijama
Kao prva tema Foruma, bila je gospodarstvo odnosno novi trendovi ali i kako pomoći inovatorima i startupima u Hrvatskoj, kroz panel „Što je novo? Globalni trendovi u ekonomiji“.
Panelisti su istakli važnost inovacija i startupa za gospodarstvo ali i pojasnili mogućnosti mladim ljudima kada je riječ o potencijalnoj podršci nadležnih institucija u njihovo poslovanje.
Marina Šabić, viša analitičarka Hrvatske agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO), pojasnila je mogućnosti potpore mladima. Jedno od njih je i Program akceleracije, koji je pokrenula zbog pružanja podrške novoosnovanim inovativnim poduzećima, razvojnim timovima i pojedincima te povećanja njihove spremnosti za investicije.

„Kroz, primjerice, ovaj program, prvo imamo program predakceleracije gdje biramo akceleratore odnosno poduzetničke centre iz cijele Hrvatske koji će biti potpora startupima u smislu izgradnje njihovih prvih poslovnih osnova. Onda ih učimo što je sve potrebno u poslovnom svijetu, kako bi bili održivi i konkurentni. Polaznici rade na strategijama, modelima, planovima i na kraju ove faze – sudjeluju u natjecanju, evaluaciji svega naučenog. Ako zadovolje ovaj korak, mogli su se prijaviti na ograničeni javni poziv za dodjelu bespovratnih sredstava namijenjenih investicijama te ostvariti pravo na najviše 25.000 eura po projektu, kao i na vaučere za internacionalizaciju poslovanja poduzeća“, pojasnila je Šabić tijekom panela.
Ukazala je i da procedure, koje HAMAG provodi a koje posebice mladima izgledaju kompleksne, osmišljene su kako bi trošenje javnog novca bilo što transparentnije.
Važnost inovativnih ideja istakao je i Velibor Mačkić izvanredni profesor na Integriranom prijediplomskom i diplomskom sveučilišnom studiju Poslovne ekonomije na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Tijekom panela, ukazao je na važnost inovativnih ideja za razvoj gospodarstva.
„Hrvatska ima dobra sveučilišta, ima i dobre inovatore. Oni su ti koji nas vuku naprijed. No problem može biti javni sektor, spor i trom, koji može smanjiti broj inovativnih poduzetnika. Hrvatskoj nedostaje i više privatnih investicija u inovacije i tvrtke općenito te nam je zato važno povećati javne investicije u inovacije. Sada se većina njih financira uz potporu banaka što može biti problem, baš za nove tvrtke jer one nemaju kreditni kolateral. Ono u čemu smo dobri jeste sektor usluga i logistike – jer smo važna prometnica kako kopnena tako i lučka, no potrebna nam je digitalizacija“, istakao je Mačkić.
Diskutanti na panelu su istakli i problem nedostatka radne snage u Hrvatskoj, koji je razvidan. Ono što moramo promijeniti, jeste u kojoj životnoj dobi nama dolaze ovi radnici.
„Moramo biti svjesni da će ovi radnici uskoro biti građani Hrvatske, čije će obitelji doći također da žive tu. Mislim da moramo promijenit kut promatranja – moramo raditi na tome da nam strani radnici dođu što ranije, možda i da se školuju ovdje. Tako ćemo dobiti i njihovu bolju integraciju ali i omogućiti da lakše svladaju jezik i shvate naš mentalitet“, istakao je Mačkić.
Istakao je i da je važno da Hrvatska ima set pravila koje ćemo svi pratiti i poštivati čak i ako nisu definirane zakonom, kako to ima Slovenija, kako bi naše gospodarstvo raslo i napredovalo.

Zanimljivi predavači
Kao jedan od sugovornika mladim liderima bio je i dr. sc. Vladimir Ivković, ravnatelj Laboratorija za neuroimaging i integrativnu fiziologiju, Opća bolnica Massachusetts, Medicinski fakultet Sveučilišta Harvard, koji je i ravnatelj za istraživačke mogućnosti Centra za istraživanje svemirske medicine.
Svojim predavanjem otkrio je svijet NASA-e mladim liderima te istakako važnost znatiželje i ulaganja u svoje obrazovanje.
No, kako je svijet u kojem živimo sigurnosno izazovan, u radu konferencije je sudjelovao i Goran Košćak osnivač tvrtke Sector2, koja se bavi korporativnom sigurnosti, međunarodnim odnosima i sigurnosnim politikama.
Istakao je važnost sigurnosti i osobne zaštite, te uvođenja sigurnosnih procesa u tvrtke – koliko god to može izgledati kompleksno ili nepotrebno.
„Kada analiziramo podatke, koliko je neka tvrtka ulagala u sigurnost svoji sustava prije ili poslije određenog sigurnosnog incidenta, ti iznosi se višestruko razlikuju. Uvijek je, zato, bolje voditi računa o zaštiti jer sanacija problema je opasna s više aspekata“, istakao je Košćak tijekom predavanja.
Pročitajte još:
Nezaobilazne teme bile su i AI, kao novi alati, načini na koji se koriste u svakodnevnom životu ali i obrazovnim sustavima kao i o održivom turizmu. No najbitnija tema konefrencije jeste ostala – povezivanje mladih i njihovih ideja za razvoj hrvatskog gospodarstva.
Konferencija Young Leaders Forum održava se uz pokroviteljstvo Veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država u Hrvatskoj.
14 Odgovora
Puno price nizašto
Pohvalno jer potiče nove ideje i suradnje među sudionicima
Uvijek sam za poticaj novih ideja…
Young Leaders Forum predstavlja iznimno važnu platformu za umrežavanje mladih lidera, gdje se potiče razmjena ideja i iskustava koja mogu značajno doprinijeti razvoju gospodarstva.
Lijepo
Stvaranje veza je jedini način kod nas.
Točno ste vi svi rekli.
Baš super
Ovakvi forumi su sjajna prilika za mlade lidere da se povežu, razmijene ideje i steknu nova znanja! 🌟 Umrežavanje i inspiracija s vrhunskim stručnjacima sigurno će pridonijeti razvoju novih projekata i gospodarstva. 💡👏
Svaka cast, super
Tako je, treba privući i uključiti mlade! 💪🏻
Uvijek se ima o čemu pričati, trebaju nam djela
Super.
Zanimljivo