Američke carine nemaju snažniji direktan efekt po hrvatsko gospodarstvo, no cijeli je niz indirektnih efekata o kojima se mora voditi računa, istaknuo je guverner HNB-a Boris Vujčić.
Upitan o “pomutnji” na financijskim tržištima zbog uvođenja američkih carina i kako će to u konačnici utjecati na Hrvatsku, Vujčić je rekao da ovakvo uvođenje carina nije dobro.
Desetljećima su se smanjivale barijere za protok roba i usluga, a sada se vrlo snažno krenulo u drugom smjeru. To s jedne strane, kazao je, može dovesti do smanjenja gospodarske aktivnosti i usporavanja rasta BDP-a, a s druge strane, rasta cijena.
“Carina nije ništa drugo nego porez na robu ili uslugu koja prelazi granicu i na taj način joj povećava cijenu. Nadam se da će idući dani rezultirati ublažavanjem ovakvih namjera oko dizanja carina i da ćemo izbjeći loše scenarije snažnijeg pada BDP-a ili snažnijeg rasta stope inflacije”, smatra Vujčić.
Na pitanje novinara na koga konkretno misli kada govori o padu BDP-a, SAD ili globalno, Vujčić je rekao da je svjetska ekonomija povezana.
Ako pada BDP u jednoj zemlji, ona je vjerojatno trgovinski partner drugih zemalja i to utječe i na njih.
U Hrvatskoj direktan utjecaj nije snažan jer je izravna vanjska trgovina sa SAD-om mala, međutim, pojasnio je, postoji indirektan utjecaj zato što hrvatske tvrtke proizvode komponente za njemačke ili talijanske kompanije koje su snažno izložene prema američkom tržištu i na njih će se carine sigurno odraziti.
Dodatno, upozorio je, pad gospodarske aktivnosti u tim zemljama značio bi i pad zaposlenosti te rast nesigurnosti, što bi utjecalo i na odluke građana o odlasku na odmor te se tako negativno reflektiralo na turizam u Hrvatskoj.
Pročitajte još:
Govorio je, piše Hina, i o mogućnosti da će neke svjetske kompanije s ciljem izbjegavanja carina preseliti proizvodnju u SAD, što je i zamisao američke administracije, naglasivši da to nije lako niti se može brzo napraviti.
Uostalom, napomenuo je, kada bi se kompanijama isplatilo imati proizvodnju na nekom području, već bi je tamo imali.
Jedan odgovor
Ovdje je ključno održavanje stabilnosti i dugoročnog rasta gospodarstva