Vodič: Kako do novca za zaštitu intelektualnog vlasništva

Ilustracija; Felix Wolf / Pixabay

U četvrtak je Državni zavod za intelektualno vlasništvo (DZIV) predstavio program potpore za mala i srednja poduzeća kojeg vodi Europski ured za intelektualno vlasništvo (EUIPO).

U ovogodišnjem fondu, koji se provodi na razini cijele Europske unije, malim tvrtkama je na raspolaganju ukupno 22,5 milijuna eura, u svrhu poticanja zaštite njihovog intelektualnog vlasništva (IP), a nova usluga koja se ove godine također pokriva potporom jest IP Enforcement, alat za borbu poduzeća protiv protiv potencijalnih povreda prava intelektualnog vlasništva.

Prijave za sredstva su počele 3. veljače, a program traje do 5. prosinca, i uključuje nekoliko različitih vaučera koji se mogu koristiti za refundaciju troškova vezanih za razvoj strategije, zaštitu, i borbu s potencijalnim kršenjima već zaštićenih IP prava.

Program je isključivo namijenjen malim tvrtkama, a potpore koje se mogu koristiti tiču se pokrivanja troškova prijave za različite postupke vezane za intelektualno vlasništvo, na nacionalnoj ili europskoj razini.

Da bi se potpore iskoristile, tvrtke se prvo moraju registrirati na stranici EUIPO sa svojim osnovnim podacima, i zatim tražiti odobrenje za korištenje vaučera iz jedne od četiriju ponuđenih kategorija, koji se razlikuju ovisno o namjeni i razini potpore.

Nakon što se od EUIPO-a dobije potvrda da se na željeni trošak može primijeniti vaučer za refundaciju, tvrtka može krenuti sa slanjem prijave na neku od aktivnosti vezanih za IP prava kod relevantne institucije, i zatim na temelju potvrde o prijavi tražiti od EUIPO-a povrat dijela uplaćenog novca.

Novost ove godine je uvođenje IP Enforcement usluge koja je, uz IP Scan, uključena u radnje za koje je predviđen Vaučer 1. 

Za razliku od IP Scana, kojeg u Zavodu opisuju kao “preddijagnostičku i holističku” analizu poslovanja tvrtke koja je zainteresirana za zaštitu svog intelektualnog vlasništva – i koja završava izradom preporuka za daljnje korake – nova usluga nazvana IP Enforcement se tiče slučajeva kad postoji sumnja u kršenje postojećih IP prava. U takvim slučajevima uslugu ne provodi Zavod, već ju provode vanjski stručnjaci ovlašteni za savjetovanje o IP pitanjima.

I Zavoda su rekli da Vaučer 1 pokriva 90 posto troška prijave na jednu ili drugu uslugu. Zavod uslugu IP Scan naplaćuje 800 eura, dok je za IP Enforcement maksimalan iznos potpore 1.350 eura. Razdoblje između EUIPO-ve potvrde i zahtjeva za refundaciju ne smije biti dulji od 6 mjeseci.

Vaučer 2 je u Hrvatskoj već tradicionalno najpopularniji oblik potpore, i tiče se zaštite žiga ili industrijskog dizajna. Tvrtke koje razmišljaju o takvom postupku mogu preko programa potpore ostvariti povrat 75 posto troška za proceduru zaštite na nacionalnoj ili europskoj razini, ili 50% troška za zaštitu na međunarodnoj razini.

Vaučer 3 je namijenjen tvrtkama koje žele zaštiti neki patent – program pokriva 75 posto troškova pretraživanja i registracije patenta na nacionalnoj ili europskoj razini, ili 50 posto za plaćanje savjetnika za registraciju pri Europskom patentnom uredu (EPO) radi registracije na razini cijele EU. Maksimalni iznosi su 1.000 eura za zaštitu na nacionalnoj razini ili 1.500 na europskoj.

Vaučer 4 je za poduzeća koja razmišljaju o zaštiti neke biljne sorte. Vaučerom se pokriva 75 posto troška prijave koja se šalje europskom uredu za zaštitu intelektualnih prava na biljne sorte (CPVO) u Francuskoj.

Iz Zavoda naglašavaju da se samo jedna od željenih usluga može pokriti jednim od vaučera, i da jedna tvrtka može iskoristiti samo jednom iskoristiti isti tip vaučera.

Tvrtkama se prepušta da se same informiraju o tome kakav oblik zaštite im treba, ali ako to žele usluga IP Scan koju provodi Državni zavod za intelektualno vlasništvo je dobra početna stanica za sve one koje detaljnije zanima kako se zaštita IP prava može primijeniti na njihovo poslovanje.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari