Visoki porezi na energiju narušavaju konkurentnost u europskoj industriji

Pixabay.com
Električna energija, Foto: Pixabay.com

Vlade koje žele pomoći europskim industrijama u teškoćama trebale bi ciljati na smanjenje visokih poreza na energiju, jer ti porezi narušavaju konkurentnost, rekao je čelnik europskog lobija za električnu energiju.

Europska unija priprema nacrt paketa mjera za potporu industrijama koje su u zastoju i trebao bi biti objavljen početkom sljedeće godine, dok industrija – od proizvođača automobila do čeličana – najavljuje zatvaranja tvornica i gubitke tisuća radnih mjesta.

Predsjednik industrijske grupe Eurelectric Leonhard Birnbaum, rekao je da su problemi europskih energetski intenzivnih industrija brojni, uključujući fragmentiranije tržište od kineskog i otežan pristup kreditima. Smatra da političari koji žele ponuditi brže rješenje trebaju iz cijena energije ukloniti sve troškove koji nisu povezani sa strukturom industrije.

“Svjesni smo da državama uvijek treba više novca, ali ako se stvarno želite elektrificirati ne možete primjerice imati prekomjerno porezno opterećenje električne energije u odnosu na porezna opterećenja plina. Ako smo ozbiljni po pitanjima troškovne konkurentnosti, elektrifikacije i dekarbonizacije, smatram da moramo djelovati u skladu s time”, istaknuo je Birnbaum, koji je i izvršni direktor njemačkog E.ON.-a.

Industrije u EU-u plaćaju cijene električne energije dva do tri puta više od onih u SAD-u, prenosi Hina. Porezi su u prosjeku činili 23 posto maloprodajne cijene električne energije u 2023. koju su plaćale europske energetski intenzivne tvrtke, pokazala je analiza savjetodavne kuće Bruegel. No, mnoge stvari nameću nacionalne vlade i nalaze se izvan kontrole EU-a. Pregovori među zemljama EU-a o prijedlogu izmjene poreznih pravila EU-a u korist čišćih izvora energije zapeli su nakon 2021. godine.

EU će početkom sljedeće godine objaviti plan o pristupačnim cijenama energije. No, s poreznim promjenama koje su zapele i zbog nedavne reforme tržišta električne energije u EU-u koju nacionalne vlade još uvijek uvode, neki diplomati postavljaju pitanje što još Bruxelles može ponuditi.

Visoki dužnosnik iz jedne članice EU-a rekao je da bi smanjenje poreza pružilo tek ograničenu pomoć i da su nužne šire mjere kako bi se europskim industrijama pomoglo u natjecanju s Kinom – na primjer, pravila EU-a koja zahtijevaju javnu nabavu za kupnju lokalno proizvedenih, ekološki prihvatljivijih proizvoda.

“Imamo alate trgovinske politike i politike tržišnog natjecanja, ali moramo gledati širi kontekst”, kazao je.

Veleprodajne cijene električne energije u Europi u prošlom su mjesecu porasle na najviše razine u razdoblju duljem od godinu dana, iako su i dalje daleko ispod vrhunca 2022. godine kada je Rusija napala Ukrajinu i smanjila isporuke plina u EU-u.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari