Mješovitom poljoprivrednom proizvodnjom u Hrvatskoj bavi se skoro tri i pol tisuće poduzeća ili obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (OPG).
Ovakva proizvodnja podrazumijeva kombiniranu proizvodnju usjeva i životinja, bez specijalizirane proizvodnje, bilo usjeva, bilo životinja, prema klasifikaciji NKD 2007, odnosno dok je proizvodnja usjeva ili uzgoj životinja manji od 66 posto.
Prema podacima bonitetne tvrtke CompanyWall, među tvrtkama koje u ovom sektoru zapošljavaju najveći broj radnika nalazi se tvrtka Žito, d.o.o.
Žito Grupa vodeća je poljoprivredna i prehrambena grupacija u Slavoniji, poznata i po svom brendu mesnih prerađevina Dobro, zatim brašnu Tena i suncokretovom ulju istog imena, ali i hrani za životinje Žito te sjemenskoj robi Vitalka.
Misija tvrtke je ostati vodeći proizvođač hrane u Slavoniji, poštujući načela održivosti i sljedivosti, navedeno je na službenim stranicama tvrtke.
Ova tvrtke zapošljava 611 radnika a prosječna bruto plaća po zaposlenom iznosila je u 2023. godini 1.686,73 eura. Djelatnosti tvrtke su u ratarstvu, svinjogojstvu, govedarstvu, peradarstvu a samo u ovoj godini, tvrtka je osvojila već nekoliko prestižnih priznanja.
Poljoprivredne kulture uzgajaju se za potrebe proizvodnje hrane za životinje, brašna i ulja u Žito grupi, a poljoprivredne kulture uzgajaju na 18.500 hektara vlastitih poljoprivrednih površina, dok se urodi otkupljuju s dodatnih 60.000 hektara poljoprivrednih površina u vlasništvu Žito kooperanata. Cjelokupna proizvodnja zasnovana je na principima integrirane proizvodnje, to jeste podrazumijeva uravnoteženu primjenu agrotehničkih mjera uz minimalnu uporabu agrokemikalija te korištenje stajnjaka s farmi i digestata s bioplinskog postrojenja, čime se reducira primjena mineralnih gnojiva i umanjuje emisija stakleničkih plinova.
Svinjogojstvo je jedna od najvažnijih djelatnosti Grupe i obuhvaća niz farmi usko specijaliziranih, od faze reprodukcije do tova, što svinje uzgojene na farmama Žito grupe razlikuje od većine svinja uzgojenih na farmama u Hrvatskoj i jamči domaće porijeklo svinjskog mesa. Na farmama Grupe i tovu u kooperaciji godišnje se uzgoji 230.000 tovljenika.
U ovoj tvrtki, govedarstvo čini proizvodnja mlijeka i tov junadi. Trenutno se uzgaja 7.600 grla stoke za tovno i mliječno govedarstvo te se proizvodi oko 21.000.000 litara mlijeka. Stajnjak proizveden na farmama koristi se na ratarskim površinama Grupe ili u bioplinskom postrojenju, što doprinosi očuvanju okoliša.
Grupa Žito je i najveći proizvođač konzumnih jaja u Hrvatskoj s godišnjom proizvodnjom od 140.000.000 komada na dvije farme. Peradarsku jedinicu čine objekti farme u kojem borave koke nesilice i objekt pakirnog centra za jaja.
Drugi po broju zaposlenih radnika u ovoj kategoriji je Agronom d.o.o., koji je osnovan 1996. godine. Kontinuiranim razvojem i ulaganjima u tvrtku, Agronom se svrstao među vodeće tvrtke na području trgovine poljoprivrednim proizvodima, poljoprivrednom mehanizacijom te repromaterijalom za poljoprivredu. Ugovaranje poljoprivredne proizvodnje s obiteljskim gospodarstvima na području Hrvatske obuhvaća oko 30.000 hektara.
Ova tvrtka, prema podacima CompanyWalla, imala je tijekom 2023. godine 410 zaposlenih s prosječnom bruto plaćom od 1.375,84 eura.
Po broju zaposlenih izdvaja se i Bovis d.o.o., dio Osatina grupe, koja je u 2023. godini, prema podacima CompanyWalla, imala 156 zaposlenika s prosječnom bruto plaćom od 1.265,71 eura.
Osatina grupa d.o.o. tvrtka je s područja Đakovštine koja se bavi ratarskom proizvodnjom, proizvodnjom voća, povrća, mlijeka, mesa i stočne hrane, otkupom i trgovinom merkantilnih roba, vele i maloprodajom sjemenske robe, gnojiva i sredstava za zaštitu bilja, tovom svinja i bikova te proizvodnjom električne energije iz bio-plina. U Hrvatskoj rade više od 25 godina.
Pročitajte još:
- Proizvodnja i prerada mlijeka i sira u Hrvatskoj – od velike industrije do turističkog potencijala
- Proizvodnja i prerada voća i povrća u Hrvatskoj – rijetka prerađivačka grana koja kontinuirano napreduje
- Proizvodnja i prerada mesa u Hrvatskoj – od delicija za Napoleonove trupe do natjecanja u kvaliteti pršuta
Među veliki tvrtkama, u prvih 30 po broju zaposlenih, nalazi se i jedno obiteljsko gospodarstvo – i to OPG Glavaš Božidar, fokusiran na proizvodnju mlijeka i sireva. Ovaj OPG zapošljavao je u 2023. godini 12 radnika a prosječna bruto plaća iznosila je 945,03 eura.
Prema podacima CompanyWalla, ukupna dobit svih tvrtki iz ove djelatnosti u 2023. godini iznosila je 68.892.780,2 eura dok je njihov ukupni prihod iznosio 836.801.120,3 eura.
34 Odgovora
Zanimljiv članak.
Vrlo
Zanimljivo
Jako.
Super
top
Super
vrh
Sve u razredu A011 😱
Slažem se
Super vijest!
Nista novo.
Zanimljivo
vrlo…
Sretno im svima.
sretnoo…
Nisam to znao!
ni ja!
Malo psenica, malo krave i svinje!
A kokoše?
i to!
Super.
Bravo
super!
zanimljivo
Samo neka je i više
Sto vise OPG-a
Da prežive moraju miješati
Odlično
Kokose?
Hahaha
Bas dobro
Super
Prekrasno