Najnovija globalna procjena sigurnosti prava na zemljište i stanovanje otkriva zabrinjavajuće trendove. Prema Prindexovom izvješću za 2024. godinu, približno 1,1 milijarda odraslih osoba diljem svijeta – što predstavlja 23 posto globalne populacije – osjeća nesigurnost u vezi sa svojim pravima na imovinu ili zemljište. Ova percepcija značajno je porasla tijekom protekle četiri godine.
U Europi i središnjoj Aziji gotovo svaki peti odrasli priznao je da se osjeća nesigurno. Financijski pritisci, poput rastućih troškova najamnine i hipoteka, među glavnim su uzrocima rastuće nesigurnosti u Europi.
U 2024. godini, među 19 europskih zemalja uključenih u istraživanje – koje obuhvaćaju članice EU-a, zemlje kandidatkinje i Ujedinjeno Kraljevstvo – Turska i Grčka su se istaknule kao iznimke, navodi Euronews, s razinama nesigurnosti od 35 posto ili više. Ukrajina je bila blizu s 33 posto, pri čemu je percepcija nesigurnosti dramatično porasla nakon ruske invazije.
U Hrvatskoj, izračunao je Prindex, ta razina iznosi 12 posto, kao i u Crnoj Gori i Mađarskoj. Ispred nas se nalazi Kosovo s 13, a iza je Srbija s razinom nesigurnosti od 11 posto.
U Europi i središnjoj Aziji dva glavna razloga za nesigurnost stanarskih prava su: “Vlasnik ili najmodavac vas mogu zamoliti da napustite prostor”, od čega strahuje 10 posto anketiranih, i “nedostatak novca ili drugih resursa potrebnih za život u ovoj nekretnini” s devet posto glasova.
Pročitajte još:
Izvješće pokazuje da se svijet sve više udaljava od osiguravanja jednakih prava na zemljište i stanovanje za sve do 2030. godine, kao što je predviđeno ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih naroda.
“Ovi rezultati su poziv na buđenje za donositelje politika diljem svijeta. Sigurnost stanarskih prava nije problem samo za zemlje s niskim prihodima – financijska nestabilnost, prijetnje deložacijom i sukobi čine prava na imovinu manje sigurnima za milijune ljudi, uključujući i one u najrazvijenijim zemljama”, istaknuo je Malcolm Childress, glavni autor izvješća.