Više cijene nafte podigle tromjesečni prihod Saudi Aramca

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/56/ARAMCO_.jpg/2048px-ARAMCO_.jpg
Naftna tvrtka Aramco, Dammam, Saudijska Arabija Foto: Wikimedia Commons/Ashashyou

Naftni div Saudi Aramco izvijestio je o rastu prihoda u drugom tromjesečju prvenstveno zbog viših cijena nafte koje su nadoknadile smanjenu prodaju.

Prihod i druga primanja povezana s prodajom iznosili su u razdoblju od travnja do lipnja 113,5 milijardi dolara i bili su veći za pet posto nego u istom prošlogodišnjem razdoblju. Neto dobit smanjena je pak za 3,4 posto, na 29,07 milijardi dolara.

Prihod od prodaje nafte bio je manji za 3,6 posto, i iznosio je 55,9 milijardi dolara. Proizvodnja ugljikovodika smanjena je za 8,9 posto, na 12,3 milijuna barela ekvivalenta nafte dnevno.

Saudi Aramco smanjuje proizvodnju nafte u dogovoru s ostalim članicama Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i skupinom nezavisnih proizvođača kako bi podupro cijene. U razdoblju od travnja do lipnja, prosječna realizirana cijena nafte iznosila je 85,7 dolara po barelu, navode iz kompanije, i bila je viša za 8,7 posto nego u istom prošlogodišnjem tromjesečju.

Tako su više cijene nadoknadile smanjeni obujam prodaje i niže marže, pa se prihod saudijskog naftnog diva oporavio u drugom tromjesečju, prenosi Hina, a pad dobiti bio je znatno blaži.

Kapitalna potrošnja uvećana je pak za 14 posto, na 12,1 milijardu dolara, potaknuta ulaganjima u očuvanje maksimalnog održivog kapaciteta za proizvodnju nafte i u poslovanje s plinom.

Uprava u ovoj godini očekuje rekordnu potražnju za naftom, od 104,7 milijuna barela dnevno, uz najveći dio iz Kine, od 17 milijuna barela dnevno.

U idućoj godini potražnja bi po njihovim izračunima trebala dosegnuti 106,1 milijun barela dnevno, a na Kinu bi trebalo otpasti 17,5 milijuna barela dnevno.

Saudijska vlada drži gotovo 81,5 posto vlasničkog udjela u Aramcu, a saudijski stabilizacijski fond PIF 16 posto.

3 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari