Vinted za Financije.hr: Želimo rabljene stvari učiniti prvim izborom

Sjedište Vinteda u Vilniusu. FOTO: PR

Hrvati trenutačno mogu, osim međusobno, trgovati i s Poljacima. No, tu, potvrdila nam je glasnogovornica Magdalena Szlaz, nisu isključene promjene, odnosno pripajanje Hrvatske i drugim zemljama: „Od samog početka, Vinted.hr je povezan s poljskom platformom. Povezivanjem tih tržišta našim članovima omogućujemo širenje mogućnosti za prodaju i kupovinu. U budućnosti bismo mogli razmotriti mogućnosti povezivanja Hrvatske s još više tržišta, no trenutno ne možemo potvrditi hoće li se to dogoditi, niti kada.“

Vinted posluje u više od 20 država Europe i Sjeverne Amerike. Neki od korisnika artikle mogu razmjenjivati isključivo sa svojim sunarodnjacima, poput Britanaca, dok su drugi, primjerice Francuzi ili Poljaci, povezani s tržištima nekoliko drugih zemalja. 

Aplikacija je vrlo jednostavna za korištenje i nakon svega nekoliko klikova potrebnih za instalaciju i registraciju, korisnik može fotografirati i objaviti artikle koje prodaje, te očekivati obavijest o uspješnoj prodaji. Nakon što kupac izvrši plaćanje, prodavatelj će neko vrijeme pričekati novac. Prije svega, mora zapakirati paket, te ga, koristeći kod dobiven u aplikaciji, ubaciti u pretinac paketomata BoxNow ili Hrvatske pošte, dostavnih službi s kojima Vinted trenutačno surađuje u Hrvatskoj. Pošiljku je moguće pratiti, a nakon što je kupac označi primljenom, te eventualno prodavatelju ostavi recenziju, ovome sjeda novac na Vinted račun. Isti može prebaciti na svoj bankovni račun ili pak iskoristiti za kupovinu na Vintedu. 

Otvorila sam aplikaciju prije dva mjeseca. Otad sam prodala dvadesetak artikala, koji su mi godinama stajali u ormaru, i zaradila oko 150 eura. S druge strane kćeri sam od poljske korisnice kupila dvoje gotovo novih čizama, Moon Boot i Steve Madden. Naime, kako je stajalo u opisu, djevojčica, prijašnja vlasnica je prošle godine slomila nogu, te ih nije imala prilike iznositi, a do ove zime ih je prerasla. Te čizme u trgovinama koštaju po 70, 80 eura svake, a ja sam ih oboje, zajedno s troškom dostave, platila 35 eura – ispričala nam je jedna korisnica.

Hrvatima se, čini se, sviđa ova metoda. U odnosu na neke druge dosad popularne online trgovine rabljenom robom, poput Mojih krpica ili Facebookova Marketplacea, Vinted korisnicima pruža financijsku sigurnost u smislu da nema rizika uplate novca za proizvod koji nikad neće stići. Mnogima, k tome, paše i smanjena komunikacija s kupcem, odnosno prodavateljem. Nema razmjene adresa, već odrađuje sama aplikacija. Iako i na Vintedu ima cjenkanja, ono je dio algoritma, te se direktna komunikacija s drugom stranom eventualno i prilično rijetko svede na informacije o detaljima koji već nisu navedeni u opisu proizvoda. 

Ovo je preporod u odnosu na Facebook prodaje, gdje su potencijalni kupci imali ideju da k meni doma dolaze isprobavati artikle koje prodajem – govori nam jedna zaljubljenica u ovu aplikaciju. 

No, i Vinted je u početku bio samo najobičniji oglasnik kakve su hrvatski korisnici dosad poznavali. Osnovali su ga 2008. godine Milda Mitkute i Justas Janauskas iz Litve kao jednostavnu web stranicu, a svemu je kumovala Mildina selidba, zbog koje je na ovaj način odlučila prodati višak svoje odjeće. Četiri godine kasnije Vinted postaje aplikacija, a 2016. godine u tvrtku kao konzultant dolazi Nizozemac Thomas Plantenga. U to vrijeme Vinted je bio pred raspadom.

Gubili smo više od milijun eura mjesečno, te smo imali manje od godinu dana za spas – prisjetio se nedavno Plantenga, koji je u godini nakon dolaska pojednostavio aplikaciju, zatvorio neke urede u Europi, te Vintedu osigurao titulu prvog litavskog jednoroga – startupa procijenjenog na više od milijardu dolara. 

2023. godinu kompanija je zaključila s ostvarenom dobiti u iznosu od 596,3 milijuna eura, pri čemu je prodaja porasla ogromnih 61 posto. Nakon prodaje dionica u listopadu prošle godine, koja je vrijednost tvrtke digla na 5 milijardi eura, krenula su šuškanja o prodaji Vinteda, koji trenutačno zapošljava više od dvije tisuće ljudi. No, Plantenga, danas CEO tvrtke, to je prije nekoliko mjeseci opovrgnuo. 

Postojao je blagi interes. Ali kad ste u raketi, ne razmišljate o izlasku. Dakle, nismo se ozbiljno bavili time – poručio je.

Štoviše, najavio je nove, velike planove za kompaniju. Vinted bi se, naime, mogao proširiti na tržište rabljenih telefona i luksuznih satova. 

Naša misija je učiniti rabljene stvari prvim izborom, nudeći jednostavan i dostupan način za to. Naša najnovija značajka je nova kategorija posvećena elektronici. Članovi sada mogu prodavati i kupovati kamere, igraće konzole, audio uređaje, nosive uređaje, e-čitače, punjače i druge proizvode. Ova kategorija poboljšava vidljivost rabljene elektronike, olakšavajući pronalaženje novog doma za neiskorištene predmete, ispričala nam je glasnogovornica Vinteda, Magdalena Szlaz.

Već sada aplikacija nije ograničena samo na odjeću, već se prodaje i kupuje i elektronika (no, ne i mobiteli), knjige, nosači zvuka i oprema za kućne ljubimce. Vinted je nedavno lansirao čak i uslugu provjere artikla posebno dizajniranu za odabrane kategorije dizajnerskih oglasa. Naknadu za uslugu plaćaju kupci. Narudžba se najprije šalje u središte za provjeru, gdje Vintedov tim stručnjaka osobno provjerava autentičnost artikla. Nakon uspješne provjere narudžba se šalje kupcu, a ako ne prođe provjeru, vraća se prodavatelju. 

Bivši suprug kupio mi je prije dvadesetak godina Dolce&Gabbana torbu koju nisam nikad nosila. Iskreno, ja nemam pojma je li prava ili lažnjak. Ako je prava, mogla bih je prodati za nekoliko tisuća eura, te mi je ova usluga provjere stvarno zanimljiva – kaže nam sugovornica.

No, ova opcija još uvijek nije dostupna u Hrvatskoj. Provjera artikla trenutačno je dostupna u Francuskoj, Italiji, Belgiji, Njemačkoj, Španjolskoj, Nizozemskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu, Poljskoj, Portugalu i Rumunjskoj. No, najavljena je i za hrvatsko tržište. 

AUTORICA: Helena Marušić Čović

12 Odgovora

  1. Prije su se ljudi zgražali kad netko ide i kupuje u second hand shop-u a sad je kao najpopularnija aplikacija za kupnju i prodaju rabljene odjeće.

  2. Odlična aplikacija koju su poljski inovatori osmislili. Može se prodati roba koju vise ne koristite, a umjesto da bacite roba je ponovno u funkciji. Zaista super stvar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari