Veliki pad narudžbi za njemačku industriju u svibnju iznenadio ekonomiste

Pixabay.com
Industrija, ilustracija, Foto: Pixabay.com

Njemačke industrijske narudžbe pale su znatno više nego što se očekivalo u svibnju, čime se prekinuo kratkotrajni trend rasta, ponajviše zbog pada potražnje unutar eurozone, po podacima objavljenima u petak.

Narudžbe su pale za 1,4 posto u odnosu na travanj, po sezonski i kalendarski prilagođenim brojkama, priopćio je njemački državni statistički ured. U Reutersovoj anketi analitičara stručnjaci su predviđali pad od samo 0,1 posto.

Svibanjski pad je prije svega posljedica velikog pada narudžbi u sektoru računalnih, elektroničkih i optičkih proizvoda, koje su pale za 17,7 posto u odnosu na prethodni mjesec, jer je u travnju zabilježeno nekoliko velikih narudžbi. Narudžbe su također značajno pale u sektorima električne opreme i osnovnih metala.

Kad se iz statistika isključe velike pojedine narudžbe, koje su vrlo volatilne i koje katkad iskrivljavaju statistiku, industrijske narudžbe općenito su pale za 3,1 posto u odnosu na prethodni mjesec. Inozemne narudžbe rasle su za 2,9 posto, ali su narudžbe iz ostatka eurozone pale za 6,5 posto. Narudžbe iz zemalja izvan eurozone rasle su za 9,0 posto.

Ako euro nastavi jačati to će smanjujući konkurentnost Njemačke i njemačkih proizvoda, pa se može očekivati usporavanje narudžbi iz područja izvan eurozone, rekao je Cyrus de la Rubia, glavni ekonomist pri Hamburg Commercial Bank. Domaće narudžbe također su pale, za 7,8 posto.

“Moguće je da će se ovo slabljenje uskoro prekinuti, ukoliko povećanje javnih ulaganja i nove porezne olakšice učine investicije atraktivnijima,” kaže De la Rubia. Njemačka vlada je početkom lipnja odobrila paket poreznih olakšica za kompanije težak 52 milijardi eura za poticanje ulaganja i ponovno pokretanje gospodarskog rasta nakon dvogodišnjeg smanjenja. Paket uključuje niz mjera, uključujući povoljnija pravila o amortizaciji troškova.

Manje volatilna tromjesečna usporedba pokazuje da su nove industrijske narudžbe u razdoblju od ožujka do svibnja bile 2,1 posto više nego u prethodna tri mjeseca, od prosinca do veljače.

Revizija ranije objavljenih privremenih podataka pokazala je da su se nove narudžbe u travnju povećale za 1,6 posto, umjesto ranije objavljenih 0,6 posto. Revidirani podaci uključuju i neke zakašnjele podatke o narudžbama u automobilskom sektoru.

Iako pad u svibnju djeluje manje zabrinjavajuće nakon revizije podataka iz travnja, čini se da se trend naglog rasta proizvodnje krajem prvog kvartala ove godine u cijelosti preokrenuo u prva dva mjeseca drugog kvartala, rekao je Claus Vistesen, glavni ekonomist za analize eurozone pri Pantheon Macroeconomics.

No, znatno povećanje u lipnju, što bi moglo biti moguće s obzirom na poboljšanje poslovnog raspoloženja kompanija, što se vidjelo u indeksu poslovne klime kojeg kompilira institut Ifo, moglo bi ponovno promijenilo sliku njemačke industrije, rekao je Ralph Solveen, ekonomist iz Commerzbanka.

“Međutim, čak i u tom slučaju, uzlazni trend bio bi prilično prigušen, i teško da bi se mogao tumačiti kao snažan rast industrije,” kazao je Solveen.

2 Odgovora

  1. Ovaj pad može imati posljedice na gospodarski rast i zaposlenost u Njemačkoj, stoga je važno pratiti razvoj situacije i prilagoditi ekonomske strategije.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari