Velike američke kompanije gube strpljenje s Trumpom

Donald Trump, Foto: Wikimedia Commons

Čelnici velikih američkih kompanija polako gube strpljenje s predsjednikom Donaldom Trumpom pa češće javno iskazuju svoje nezadovoljstvo uvođenjem carina.

Tehnološka kompanija Intel, proizvođač obuće Skechers i tvrtka za potrošačku robu Procter & Gamble smanjili su svoje prognoze profita ili ih u potpunosti povukli, navodeći ekonomsku neizvjesnost kao razlog.

“Vrlo promjenjive trgovinske politike u SAD-u i izvan njega, kao i regulatorni rizici, povećali su mogućnost gospodarskog usporavanja, uz rastuću vjerojatnost recesije. Zasigurno ćemo svjedočiti porastu troškova”, rekao je glavni financijski direktor Intela, David Zinsner.

Ubrzo poslije te Zinserove izjave, piše BBC, dionice tvrtke pale su za pet posto, a ulagače su razočarali i iz Skechersa, i to nakon što su povukli godišnju procjenu svojih poslovnih rezultata.

“Trenutačno okruženje jednostavno je previše dinamično da bismo mogli planirati rezultate”, priznao je investitorima glavni operativni direktor Skechersa David Weinberg.

Neizvjesnost oko njihovog poslovanja dodatno povećava činjenica da, baš poput rivala Nikea, Adidasa i Pume, svoje proizvode izrađuju u tvornicama u Kini.

Procter & Gamble, proizvođač Ariela, Head & Shouldersa i Gillettea, također razmatra promjene cijena kako bi nadoknadio dodatne troškove materijala nabavljenih iz Kine i drugih zemalja.

PepsiCo, American Airlines, Chipotle i IBM ovoga su tjedna objavili kvartalne rezultate, istaknuvši pritom da uvozne pristojbe štete potrošačima i gospodarstvu.

“Očekujemo veću volatilnost i neizvjesnost, osobito vezano uz globalna trgovinska kretanja, za koja predviđamo da će povećati troškove našeg opskrbnog lanca”, istaknuo je izvršni direktor PepsiCo-a, Ramon Laguarta, u priopćenju, objavljenom nakon što je tvrtka snizila svoju prognozu godišnje dobiti.

Korak dalje otišli su čelnici Walmarta i Targeta koji su ovog tjedna osobno upozorili predsjednika Trumpa da bi njegova široko primijenjena politika carina mogla poremetiti opskrbne lance i dovesti do praznih polica u nadolazećim tjednima, doznaje se od izvora upoznatih sa sastankom u Bijeloj kući za CBS News.

Sastanku iza zatvorenih vrata u ponedjeljak prisustvovao je i izvršni direktor Home Depota. Portal Axios je prvi izvijestio o upozorenjima maloprodajnih direktora upućenima predsjedniku Trumpu.

Target i Walmart odbili su komentirati konkretna upozorenja, već su svoje viđenje tog susreta iznijele u priopćenjima.

“Izveli smo produktivan sastanak s predsjednikom Trumpom i njegovim timom te cijenimo priliku da podijelimo svoje uvide”, objavili su iz Walmarta, a na istom tragu je i priopćenje Targeta.

Izvršni direktor te kompanije Brian Cornell još prošlog mjeseca kazao za CNBC kako Target uvelike ovisi o meksičkim proizvodima za opskrbu svojih prehrambenih polica tijekom zime.

Podsjetimo, Trumpova administracija uvela je carine od 145 posto na kineske proizvode, kao i one od 10 posto za većinu drugih zemalja. Pritom je početkom mjeseca najavio visoke “recipročne carine” na desetke drugih američkih trgovinskih partnera, no većinu ih je odgodio za 90 dana, s iznimkom onih prema Kini.

Naznake da bi ipak moglo doći do smirivanja “trgovinskog rata” stigle su iz Kine. Tamošnje vlasti, naime, razmatraju mogućnost izuzeća određenih američkih proizvoda iz svojih carina od 125 posto te traže od poduzeća da identificiraju robu koja bi mogla biti podobna za to.

Financijski magazin Caijing objavio je u petak, pozivajući se na izvore, da se Peking priprema uključiti osam stavki povezanih s poluvodičima, premda ne i memorijske čipove, prenosi Reuters.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari