Zbog uštede vremena i fleksibilnosti koju pružaju, intervjui za posao koji se odvijaju u virtualnom okruženju, polako postaju sastavni dio selekcijskog procesa.
No, istraživanje Alma Career Croatia, koja upravlja portalom MojPosao, pokazalo je da većina Hrvata, njih 60 posto, i dalje preferira obavljanje razgovora za posao licem u lice.
Smatraju kako je “najbolje i najprirodnije procijeniti osobu uživo”, što omogućuje poslodavcu, ali i samom kandidatu, stjecanje najkvalitetnijeg dojma o drugoj strani.
Jasna komunikacija i direktna procjena ključni su elementi u završnoj fazi selekcijskog procesa, napominju, a to su ujedno i glavne odrednice takvog pristupa.
S druge strane, 13 posto ispitanika istaknulo je da bi razgovor za posao najradije obavili putem videopoziva. Kao glavne razloge navode uštedu vremena i izbjegavanje troškova putovanja, a uz to smatraju kako je ovaj način komunikacije jednostavniji i ugodniji.
Posebno su korisni za IT industriju, navodi se u priopćenju, gdje su videopozivi često standardan dio radnog dana.
Četvrtina od preko 1.500 anketiranih, točnije 27 posto, smatra kako su oba pristupa svrsishodna, no svaki u svoje vrijeme.
Prema njima, prvi krug intervjua idealno bi bilo obaviti online, što omogućuje poslodavcu i kandidatu da se u kratkom vremenu upoznaju i procijene radi li se o potencijalno obostrano zadovoljavajućoj suradnji.
Pročitajte još:
Na ovaj način izbjegava se nepotrebni gubitak vremena i korištenje godišnjeg odmora, što je često izazov za kandidate koji su već zaposleni.
Ako obje strane “kliknu”, tada je opravdano organizirati drugi krug razgovora uživo, koji omogućuje dublje upoznavanje.
8 Odgovora
Ima i ona kategorija – ne treba razgovor za posao, sredila žnjora.
Ionako je sve preko veze
I meni je tako najdraze, vidjeti kandidate na licu mjesta
To je najbolje
Top
Tako je definitivno najbolje
Tako je!
Ma kakav videopoziv, pršut pod ruku i direkt u firmu