Upozorenje struke: Zakupci poslovnih prostora u trgovačkim centrima prisiljeni su plaćati veći PDV i netransparentne cijene električne energije

Pixabay.com
Reforma tržišta električne energije, Foto: Pixabay.com/Ilustracija

Trenutačni zakonski prijedlog za zatvorene distribucijske sustave (ZDS) u poslovnim objektima, ako ostane kao opcija umjesto obveze, omogućit će nezakonite i netransparentne isporuke električne energije. To će spriječiti zakupoprimce u ostvarivanju prava na stvarne podatke o potrošnji i kočiti energetsku tranziciju Hrvatske, upozorili su u priopćenju iz Obnovljivih izvora energije Hrvatska (OIEH).

Naime, hrvatski Sabor je 17. siječnja usvojio Nacrt prijedloga zakona o izmjenama Zakona o tržištu električne energije (ZoTEE), s Nacrtom konačnog prijedloga zakona, kojim se ZDS-ovi definiraju kao mogućnost a ne kao obveza.

Predlažući Vladi RH ovaj zakon, ministar gospodarstva RH, Ante Šušnjar, pojasnio je da se otvara mogućnost da pravni subjekti odnosno vlasnici zatvorenog distribucijskog sustava urede pitanje opskrbe električnom energijom te održavanja samih unutarnjih instalacija distribucijske električne energije unutar zatvorenog distribucijskog sustava na način na koji oni smatraju učinkovitijim za korištenje sustava.

Mogućnost a ne obveza organiziranja zatvorenih distribucijskih sustava u smislu uređenja tržišta električne energije je propisana i samom direktivom Europske komisije iz 2019. godine koje se, u ovom dijelu, prenose i u izmjene ovog zakona. Uspostava zatvorenog distribucijskog sustava obvezala je, prema važećem zakonu, njihove vlasnike da uspostave organizaciju unutar sustava na način koji bi vlasniku iziskivao dodatne investicijske i operativne troškove te prilagodba nije izvršena do danas“, naveo je na sjednici Vlade RH ministar Šušnjar.

Hina
Ministar gospodarstva RH, Ante Šušnjar, Foto: Hina/D.Senčar

No, Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH) upozoravaju kako pri donošenju ovih izmjena nisu poštivane zakonske procedure javnog savjetovanja. Također nisu bile ispunjene ni zakonske iznimke koje bi opravdale neprovođenje savjetovanja, sukladno Zakonu o instrumentima politike boljih propisa.

Ministarstvo gospodarstva je, kao predlagatelj izmjena, tako postupilo protivno članku 28. stavku 3. Zakona o instrumentima politike boljih propisa, jer nije omogućilo javno savjetovanje, iako je to moglo provesti u skraćenom trajanju zbog predloženog hitnog postupka“, navodi se u priopćenju OIEH-a.

Što se predloženim nacrtom zakona mijenja?

Važeći zakon iz 2021. godine (izmijenjen 2023.) transponirao je EU Direktivu 2019/944 i uveo obvezu uspostave zatvorenih distribucijskih sustava (ZDS) kako bi se regulirala distribucija električne energije u poslovnim sustavima.

Rok za usklađivanje poslovnih subjekata istekao je 31. prosinca 2024., ali mnogi subjekti nisu uspostavili ZDS, čime su izloženi prekršajnoj odgovornosti. Umjesto da se postojeći model ZDS-a uredi, prijedlog Nacrta zakona ZoTEE-a uvodi pravnu nesigurnost, netransparentnost poslovanja, diskriminaciju poslovnih kupaca te otvara dodatni prostor za izbjegavanja kazni i rad u sivoj zoni, pojašnjavaju iz OIEH-a.

Zakon o zatvorenom distribucijskom sustavu (ZDS) ključan je za regulaciju isporuke električne energije unutar specifičnih poslovnih sustava poput trgovačkih centara, industrijskih zona, luka i marina. Trenutačno, vlasnici ili upravitelji tih sustava često nezakonito obavljaju distribuciju i prodaju električne energije, bez potrebnih dozvola, pri čemu zakupoprimci nemaju pristup stvarnim podacima o potrošnji, a k tome im vlasnici ili upravitelji naplaćuju PDV po stopi od 25 posto dok oni isporuku električne energije plaćaju 13 posto.

Pixabay.com
Obnovljivi izvori energije, Foto: Pixabay.com

„Zadržavanjem obveze uspostave ZDS-a osigurala bi se transparentnost, zakonitost i pristup stvarnim podacima o potrošnji te bi se nastavilo poticanje zelene tranzicije i integracije obnovljivih izvora energije“, naglašavaju iz OIEH-a.

Cijene i da prijedlog zakona koji predviđa ZDS kao opciju, a ne obvezu, dovodi do brojnih problema, prije svega nezakonita distribucija energije bez potrebnih dozvola, zatim nemogućnost učinkovitog reagiranja nadležnih tijela zbog neusklađenosti zakonskih propisa kao i uskraćen pristup transparentnoj i zakonitoj potrošnji energije.

Hrvatska će, kako navode, izgubiti priliku za uređivanje “sivih zona” i omogućavanje energetske samodostatnosti putem vlastitih obnovljivih izvora te je nužno da ZDS ostanu obveza a ne mogućnost.

OIEH s toga predlaže obustavu donošenja Nacrta prijedloga zakona o izmjenama ZoTEE-a, kao i produženje roka za uspostavu ZDS-a do 31. prosinca 2025., uz donošenje internog pravilnika Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) o postupku uspostave ZDS-a.

Također, zalažu se i za izradu novog zakona (ZoTEE-a) do kraja 2025. godine, uz obvezno provođenje javnog savjetovanja.

Prema OIEH-u, ovakvi koraci su nužni za osiguranje transparentne, zakonite i održive razmjene električne energije, kao i za postizanje energetske samodostatnosti Hrvatske. Institucije poput HERA-e i Državnog inspektorata moraju imati jasne smjernice za nadzor poslovnih sustava kako bi se eliminirale nezakonitosti i stimulirala zelena tranzicija, ocjenjuju u OIEH.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari