Talijanski UniCredit odlučio je odustati od pokušaja da preuzme konkurentsku domaću banku Banco BPM navodeći kao razlog zapreke koje je postavljala vlada u Rimu.
Po riječima upućenim iz upravnog odbora UniCredita, postupak talijanske vlade koji je opravdan nacionalnim interesom previše je produljio proces i onemogućio UniCreditu uspješnu komunikaciju s dioničarima u Banco BPM.
Korištenje takozvanog pravila zlatne ovlasti, koje je podržavala i uprava u Banco BPM, ima za cilj u posebnim slučajevima omogućiti vladama u Europskoj uniji (EU) da se umiješaju u tržišna događanja te uvjetuju ili čak spriječe određene transakcije ako zaključe da se time ugrožavaju strateški državni interesi.
UniCredit je naveo da nije mogao kvalitetno provesti ponudu u zadanom roku. Ponuda je dioničarima u Banco BPM službeno predočena u travnju nakon što je najavljena krajem prošle godine.
Europska komisija je bila upozorila talijansku vladu da nije prihvatljivo pozivanje na nacionalni interes u ovom slučaju.
Talijanski upravni sud je, na žalbu UniCredita, uklonio dio postavljenih vladinih uvjeta, no ne i uvjet prema kojemu UniCredit mora ubrzano potpuno napustiti rusko tržište što je nemoguće učiniti bez dogovora s ruskom vladom.
“Cijeli je proces bio pod utjecajem pravile zlatne ovlasti i to je onemogućilo UniCredit da započne dijalog s dioničarima BPM-a na način koji bi jedan normalan postupak dopustio”, poručili su iz jedne od najvećih talijanskih banaka koja se ubraja i među petnaestak najvećih europskih banaka.
UniCredit zaključuje da je ovo propuštena prigoda za dioničare BPM-a, ali i za talijansku poslovnu zajednicu i cijelo gospodarstvo.
“Ostajemo uvjereni da bi konsolidacija talijanskog bankarskog sektora bila od koristi kako Italiji tako i EU-u u cjelini”, ističu, kako prenosi Euronews, iz milanske banke.
Bankarska spajanja i preuzimanja jedno su od osjetljivih pitanja u EU i na nacionalnim razinama. Dok europske institucije i Europska središnja banka potiču okrupnjavanje bankovnog sektora, vlade u pojedinim državama deklarativno daju potporu jačoj europskoj bankovnoj uniji premda u praksi nisu sklone riziku od gubitka radnih mjesta ili da neka od velikih inozemnih banaka preuzme dominaciju na domaćem tržištu.
Slično se upravo događa i u Španjolskoj gdje vlada otežava banci BBVA preuzimanje konkurenta Banco Sabadell.
Pročitajte još:
UniCredit također nastoji preuzeti njemački Commerzbank gdje već posjeduje oko 30 posto dionica, no opiru se kako ta njemačka banka tako i njemačka vlada.
Predsjednik uprave UniCredita Andrea Orcel ranije je rekao da može odustati od BPM-a, no da će u slučaju Commerzbanka pokazati više strpljenja i pokušati postići dogovor unutar iduće dvije godine.