Umjetna inteligencija pobijedila diskografe, sud u Kaliforniji dopustio korištenje stihova za treniranje AI modela

Umjetna inteligencija, ilustracija. Foto: Rahulp9800/Pexels

Tvrtka za umjetnu inteligenciju Anthropic uvjerila je saveznog suca u Kaliforniji da odbaci preliminarni zahtjev za zabranu korištenja stihova u vlasništvu Universal Music Groupa i drugih glazbenih izdavača za treniranje svog AI chatbota Claude.

Američka okružna sutkinja Eumi Lee objasnila je, piše Reuters, da je zahtjev diskografa preširok te da nisu uspjeli dokazati kako im je postupanje Anthropica nanijelo “nepopravljivu štetu”.

Glazbeni izdavači UMG, Concord i ABKCO tužili su Anthropic 2023. godine, tvrdeći da je tvrtka prekršila njihova autorska prava korištenjem stihova iz najmanje 500 pjesama izvođača poput Beyoncé, Rolling Stonesa i Beach Boysa.

Izdavači su tvrdili da je Anthropic koristio stihove bez dozvole za treniranje svog AI chatbota Claude kako bi mogao odgovarati na korisničke upite.

Tužba je jedna od nekoliko prema kojima su autorska djela pisaca, novinskih kuća, vizualnih umjetnika i drugih korištena bez pristanka ili naknade za razvoj AI proizvoda.

Tehnološke tvrtke, uključujući OpenAI, Microsoft i Meta Platforms, smatraju da njihovi sustavi ne krše takozvani “fair use” zaštićenog materijala prema američkom zakonu o autorskim pravima, proučavajući ga kako bi naučili stvarati novi, transformativni sadržaj.

“Fair use” će vjerojatno biti ključno pitanje u tim tužbama, iako se sutkinja Lee u svojoj odluci nije izravno osvrnula na taj aspekt.

Inače, Anthropic je bila prva tvrtka koja se našla na sudu zbog stihova.

Ova tužba datira još iz listopada 2023. godine, a u njoj je, među ostalim, stajalo da Claude nezakonito reproducira stihove u odgovoru na izričiti zahtjev, ali i na upite koji ne traže konkretne tekstove već skladanje pjesme na određenu temu ili pisanje poezije i kratke fikcije u stilu određenog umjetnika ili tekstopisca.

Tako će odgovoriti stihovima iz Don McLeanovog hita “American Pie” ako se od njega zatraži da napiše pjesmu o smrti rock pionira Buddyja Hollyja, objasnili su tužitelji, tražeći novčanu odštetu i sudsku zabranu takve prakse.

Udruženje diskografske industrije Amerike, čije su članice najveće svjetske izdavačke kuće poput Sony Musica, Universal Music Groupa i Warner Recordsa, u lipnju 2024. je podiglo tužbu protiv startupa Suno i Udio tvrdeći da njihovi softveri kradu glazbu kako bi izbacivali slične uratke, zbog čega su zahtijevali naknadu od 150.000 dolara po pjesmi.

Suno je, naime, kreirao alat za stvaranje glazbe koji je u prvih godinu dana stekao oko 10 milijuna korisnika.

Najviše pozornosti ipak je privukla holivudska glumica Scarlett Johannson koja je natjerala OpenAI da povuče svoj novi glasovni sustav “Sky” jer zvuči gotovo identično kao ona.

“Sam Altman mi se javio s ponudom da im ‘prodam’ svoj glas. Odbila sam ih, no nekoliko mjeseci kasnije postalo je jasno da su to učinili i bez mog dopuštenja. Nakon što moja upozorenja nisu dala rezultata, bila sam prisiljena zaprijetiti im pravnim koracima”, prisjetila se Johansson i istaknula kako su Altmanovi ljudi na njene upite odgovorili tek dva dana prije predstavljanja Skya.

Posljednji takav slučaj zabilježen je početkom ovog mjeseca kada je Nacionalni savez izdavača (SNE), Nacionalni savez autora i skladatelja (SNAC) te Društvo književnika (SGDL), koji zastupaju interese autora, tužio Metu zbog, kako su naveli, kršenja autorskih prava i ekonomskog “parazitizma”.

Udruge smatraju da je Meta, koja posjeduje društvene mreže Facebook, Instagram i WhatsApp, ilegalno koristila autorski zaštićeni sadržaj za treniranje svojih AI modela.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari