Nedostatak radnika već godinama muči domaće turističke djelatnike. No, dugoročno, ako Hrvatska želi održivi turizam, mora se fokusirati prema domaćoj radnoj snazi i podizati kvalitetu usluga, poručili su predstavnici Nacionalne udruge obiteljskih i malih hotela i Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika.
Predsjednik Nacionalne udruge obiteljskih i malih hotela Šime Klarić, za HRT je izjavio da je nedostatak radne snage počeo još u vrijeme pandemije COVID-a, a kada je nisu mogli pronaći radnici na domaćem tržištu, okrenuli su se prema državama u okruženju hrvatskog govornog područja koji poznaju hrvatski turizam, kulturu i imaju tradiciju u sezonskom poslovanju.
„Ako želimo održivi turizam, moramo se ponovno okrenuti domaćoj radnoj snazi i podizati kvalitetu usluga, poručuju ugostitelji. Na tom su tragu i odredbe novog zakona o strancima“, naglašava Klarić ističući kako se treba graditi turizam za budućnost temeljen na lokalnim ljudima, ali ih je potrebno dobro platiti, pa i ponovo privući one koji su otišli iz turizma.
Nedostatak radnika poprilično muči sve veće turističke regije a problem je, prema riječima Stanislava Briškoski, predsjednika Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika, Obrtnička komora Istarske županije, i nekvalificirana radna snaga.
„Imamo jako veliki problem s nekvalificiranom radnom snagom i to nas muči. Ali ne samo da je to naš problem, problem je to cijelog turizma, jer svakodnevno razgovaramo o kvalitetnom turizmu. S ovakvom radnom snagom, koju sad imamo na raspolaganju, bit će jako teško“, rekao je Briškoski.
Sve institucije rade na tome, istakao je, posebno da uvedemo mlade ljude u turizam, da se pobrinemo da nam iz obrtničkih škola dolazi sve više mladih ljudi.

„Svi smo svjesni toga da moramo povisiti plaće, što i jesmo. Nekad se bježalo iz turizma jer nije bilo slobodnih dana. Danas je normalno da se imaju slobodni dani, da se ne radi više po 12 sati, već normalno radno vrijeme“ kazao je Briškoski.
Naglasio je i da je vrlo teško doći do radnika iz drugih država.
„U zadnje vrijeme, to je jedan ogroman problem. Što se događa u zadnja dva mjeseca, ne znam. Ja sam dobio nekoliko poziva iz Rovinja i dijelom iz Istre gdje su stale radne dozvole zadnjih mjesec i pol dana“, kazao je predsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika, Obrtnička komora Istarske županije.
Najnoviji podaci MUP-a RH, za prva četiri mjeseca ove godine, pokazuju kako je do sada izdano 68.213 dozvola za boravak i rad, od toga u najvećem broju u djelatnostima Turizma i ugostiteljstva – 21.480, Graditeljstva – 21.324, Industrije – 9.023, Prometa i veza – 5.235 te Trgovine – 3.572.
Pročitajte još:
„Od ukupnog broja izdanih dozvola za boravak i rad izdano je za novo zapošljavanje 41.969 dozvola, 22.079 za produljenje dozvola, te 4.165 za sezonske radnike, od toga najviše u djelatnosti turizma i ugostiteljstva (3.685)“, navodi se u MUP-ovim statistikama o broju stranih radnika u Hrvatskoj.
Najveći broj dozvola za boravak i rad do 30. travnja 2025. godine izdan je državljanima sljedećih država: Nepal – 14.620, Bosna i Hercegovina – 12.274, Srbija – 8.351, Filipini – 7.003, Indija – 6.812, Sjeverna Makedonija – 4.213, Egipat – 2.393, Kosovo – 2.294, Uzbekistan – 2.154 te Bangladeš – 1.434.
2 Odgovora
Potrebno je poboljšati radne uvjete i plaće kako bi se zadržala domaća radna snaga
A slazem se da, ali treba onda i platiti kako spada