Dogovor o Brexitu izazvao je oštar pad u trgovini između Ujedinjenog Kraljevstva i Europske unije i vjerojatno će se nastaviti pogoršavati, upozorila je skupina ekonomista poslovne škole Sveučilišta Aston u najnovijoj studiji. Njihovo novo izvješće pokazuje da Sporazum o trgovini i suradnji (TCA) koji su potpisali London i Bruxelles nakon što su dvije strane u potpunosti prekinule veze, loše se odražavaju na gospodarstvo.
“Studija naglašava da su se negativni učinci TCA-a s vremenom pojačali, a 2023. pokazuje izraženiji pad trgovine nego prethodnih godina. To sugerira da tranzicija u trgovinskim odnosima Ujedinjenog Kraljevstva i EU nakon Brexita nije samo kratkoročni poremećaj, već odražava dublje strukturne promjene koje će vjerojatno potrajati”, navode ekonomisti u izvješću.
Dodali su i da trendovi ukazuju na “pogoršanje trgovinske dinamike” tijekom razdoblja 2021.-2023. u usporedbi s početnom fazom nakon potpisivanja Sporazum o trgovini i suradnji.
Ujedinjeno Kraljevstvo je pogođeno ekonomskim poteškoćama otkako je glasalo za izlazak iz EU-a 2016. i nakon toga izašlo iz bloka 2020. godine. To se ubrzo pogoršalo globalnim i financijskim udarima izazvanim pandemijom COVID-19 i ruskom invazijom na Ukrajina.
Između 2021. i 2023. mjesečni podaci pokazali su pad izvoza iz Ujedinjenog Kraljevstva od 27 posto i pad uvoza u i iz EU od 32 posto, prenosi Euronews, u usporedbi s onim kako bi stvari bile da se Brexit nije dogodio, navodi se u izvješću Astona.
Ni na godišnjoj razini podaci nisu dobri: izvoz je pao za 17, a uvoz za 23 posto. Među najgore pogođenim su sektori poljoprivrede, prehrane, tekstila i proizvodnje materijala.
“Analiza otkriva ozbiljno poremećen i oslabljen lanac opskrbe između Ujedinjenog Kraljevstva i EU nakon TCA-a, evidentan u potrošačkim, intermedijarnim i kapitalnim dobrima. Konkretno, jestivo voće i orašasti plodovi doživjeli su najdramatičniji pad u vrijednosti izvoza iz UK, strmoglavo pavši za 73,46 posto. Primjećuje se i da je nekolicina sektora zabilježila porast izvoza — naime duhan, željeznica i zrakoplovi”, navodi se u izvješću.
Brexitu utjecao i na države EU ali u različitoj mjeri
Izvoz Ujedinjenog Kraljevstva u Belgiju i Irsku zabilježio je blaže smanjenje, prema izvješću, dok je to bilo značajnije u Njemačkoj, Španjolskoj i Grčkoj.
Što se tiče uvoza iz Ujedinjenog Kraljevstva, Nizozemska je zabilježila pad od 51 posto dok su Njemačka i Francuska zabilježile od 32 odnosno 23 posto, rekli su ekonomisti.
“Međutim, manja gospodarstva pokazala su pozitivne učinke, što ukazuje na povećani uvoz iz Ujedinjenog Kraljevstva”, dodali su u izvješću.
Izvješće poziva i britansku vladu da pronađe načine za stabilizaciju i jačanje gospodarstva zemlje. Predlaže se otvaranje pregovora s EU-om za pojedine sektore kako bi se pokušali ublažiti učinci na sektore koji su najviše pogođeni Brexitom i Sporazumom o trgovini i suradnji te korištenje nove tehnologije za pojednostavljenje carinskih postupaka. Također preporučuje da Ujedinjeno Kraljevstvo rekonfigurira svoje opskrbne lance kako bi povećala otpornost i konkurentnost.
Sporazum o trgovini i suradnji sadrži “klauzule o reviziji”, koje određuju datume za reviziju i ocjenu provedbe cijelog sporazuma svakih pet godina. Prvi pregled trebao bi biti 2026. godine.
Pročitajte još:
Novi laburistički premijer Ujedinjenog Kraljevstva Keir Starmer odbacio je bilo kakve značajne promjene, poput ponovnog pridruživanja jedinstvenom tržištu EU-a i carinskoj uniji. Ipak, obećao je smanjiti birokraciju nakon Brexita i “resetirati” odnose s europskim partnerima Ujedinjenog Kraljevstva, koje je prethodna konzervativna vlada ostavila u dronjcima.
Zakazane revizije ovog Sporazuma mogle bi mu dati priliku da napravi značajne promjene u ugovoru.
8 Odgovora
Ništa čudno
Zasad su samo profitirali
Pa nisu valjda mislili proći bez posljedica
Logično
Naravno
Ne cudi me…
Ne brinem, snaći će se oni
Ocekivano