UBS Group AG pristao je platiti 511 milijuna dolara (452 milijuna eura) kako bi riješio američku poreznu istragu protiv Credit Suissea, kojeg je preuzeo 2023. godine. UBS je izjavio da nije bio umiješan u temeljno nedolično ponašanje te je ponovio svoju “nultu toleranciju prema utaji poreza”.
Dvogodišnja istraga, pokrenuta prije spajanja, otkrila je da je Credit Suisse pomogao bogatim Amerikancima u skrivanju više od četiri milijarde dolara (3,5 milijarde eura) od američke Porezne uprave putem najmanje 475 offshore računa, prema podacima američkog Ministarstva pravosuđa.
Prema sporazumu o priznanju krivnje, Credit Suisse Services AG priznao je krivnju za urotu radi pomaganja u pripremi lažnih poreznih prijava, navodi Euronews, te će kao dio nagodbe platiti 371,9 milijuna dolara odnosno 328,8 milijuna eura.
„Credit Suisse AG, koja je diljem svijeta imala klijente s ultra-visokom i visokom neto vrijednošću pojedinaca, urotila se sa zaposlenicima, američkim klijentima i drugima kako bi namjerno pomogla u prikrivanju vlasništva i kontrole nad imovinom koja se držala u banci“, priopćilo je Ministarstvo pravosuđa.
Osim toga, Credit Suisse AG sklopio je sporazum o neprogonu u odnosu na američke porezne obveznike čiji su računi bili knjiženi u njegovoj singapurskoj podružnici te je pristao platiti dodatnih 138,7 milijuna dolara (122,6 milijuna eura).

Ministarstvo pravosuđa napomenulo je da je „između 2014. i lipnja 2023. Credit Suisse AG Singapore držao neprijavljene račune za američke osobe, za koje je Credit Suisse AG Singapore znao ili je trebao znati da su povezani sa SAD-om, s ukupnom imovinom vrijednom preko dvije milijarde dolara“.
UBS je izjavio da očekuje smanjenje troškova jer više neće morati izdvajati toliko novca za upravljanje rizicima povezanim s Credit Suisseom. Unatoč tome, u drugom će tromjesečju zabilježiti trošak vezan uz sanaciju.
Nagodba zahtijeva od Credit Suisse Services AG i UBS AG da “u potpunosti surađuju u tekućim istragama i potvrdno otkriju sve informacije koje kasnije mogu otkriti u vezi s računima povezanim sa SAD-om”, dodalo je Ministarstvo pravosuđa.
Istraga je pokrenuta 2023. godine nakon što je Financijski odbor američkog Senata utvrdio da je Credit Suisse pomogao bogatim američkim klijentima da prikriju imovinu u inozemstvu.
„Ova nagodba u potpunosti potvrđuje nalaze moje istrage, koja je otkrila kako je Credit Suisse nastavio skrivati više od 700 milijuna dolara u inozemstvu za bogate Amerikance, kršeći svoj dogovor kako bi izbjegao kazneni progon. Ultrabogati i sumnjivi švicarski bankari ne bi trebali dobiti besplatnu propusnicu za smišljanje shema utaje poreza u inozemstvu dok obični Amerikanci plaćaju svoj pošteni dio“, rekao je senator Ron Wyden, visokorangirani član odbora.

Podsjećamo, UBS, najveća švicarska banka, preuzela je Credit Suisse za tri milijarde švicarskih franaka odnosno oko 3,09 milijarde eura u ožujku 2023. nakon što je njezin konkurent propao usred rastućih gubitaka na američkim državnim obveznicama uzrokovanih agresivnim povećanjem kamatnih stopa Federalnih rezervi. Credit Suisse je već bio oslabljen nizom skandala, uključujući optužbe za pranje novca, korupciju i utaju poreza.
UBS je imao koristi od akvizicije, uz pomoć švicarske vlade, što se odrazilo u poboljšanoj zaradi u njegovim odjelima za globalno upravljanje imovinom i investicijsko bankarstvo. U svom izvješću iz veljače 2025., UBS je naveo da integracija Credit Suissea i dalje ide svojim tokom.
Pročitajte još:
„Uvjereni smo u svoju sposobnost da u značajnoj mjeri dovršimo integraciju do kraja 2026., ostvarimo svoje financijske ciljeve i ispunimo svoje inicijative za rast“, rekao je izvršni direktor Sergio Ermotti.
Dionice UBS-a pale su za osam posto od početka godine usred slabijih izgleda za rast povezanih s tarifama Trumpove administracije. Međutim, očekuje se da će rješavanje porezne istrage Credit Suissea ublažiti zabrinutost ulagača nakon godina pravne nesigurnosti.