Količina električne energije raspoložive za potrošnju u Hrvatskoj u kolovozu 2024. godine iznosila je 1.839 gigavata po satu (GWh), objavio je Državni zavod za statistiku (DZS). U odnosu na srpanj 2024. raspoloživost električne energije za tuzemnu potrošnju smanjena je za 2,1 posto, a u odnosu na kolovoz 2023. povećana je za 11 posto.
U ukupnoj bruto proizvodnji električne energije, najveću su proizvodnju imale termoelektrane i kogeneracije na fosilna goriva a slijede hidroelektrane i vjetroelektrane. Geotermalni izvori u ovom periodu nisu korišteni za proizvodnju električne energije.
Bruto proizvodnja električne energije jest proizvedena električna energija na generatoru hidroelektrana, termoelektrana i kogeneracija (CHP) na fosilna goriva, termoelektrana i CHP na obnovljiva goriva, te vjetroelektrana i sunčanih elektrana.
Količina prirodnog plina raspoloživoga za potrošnju u kolovozu 2024. iznosila je 6.491 teradžula (TJ), a zalihe su povećane za 253 TJ. Količina prirodnog plina raspoloživoga za tuzemnu potrošnju u kolovozu 2024. u odnosu na srpanj 2024. povećana je za 22,2 posto, a u odnosu na kolovoz 2023. smanjena je za 15,8 posto navodi se u priopćenju.
Količina naftnih derivata raspoloživih za potrošnju u kolovozu 2024. iznosila je 384 tisuća tona, a zalihe su smanjene za 28 tisuća tona. Količina naftnih derivata raspoloživih za tuzemnu potrošnju u kolovozu 2024. godine povećana je u odnosu na srpanj 2024. za 8,8 posto a u odnosu na kolovoz 2023. za 4,3 posto.
Pročitajte još:
Iz DZS-a napominju i da količina električne energije raspoložive za potrošnju sadržava i gubitke u električnoj mreži. Kod drugih energenata količina raspoloživa za potrošnju sadržava i količine energenata koje mogu završiti na skladištu kod finalnih potrošača ili u maloprodaji.
Podaci za prirodni plin za lipanj i srpanj 2024. revidirani su zbog naknadno dostavljenih ispravnih podataka izvještajnih jedinica.
Jedan odgovor
Sto se ne koriste geotermalni izvori?