U Požeško-slavonskoj županiji razvijaju ekološki turizam uz projekt vrijedan 250 tisuća eura

Pixabay.com
Planinski turizam, ilustracija Foto: Pixabay.com

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim područjem Požeško-slavonske županije raspisala je otvoreni natječaj vrijedan gotovo 250 tisuća eura za izradu projektno-tehničke dokumentacije u sklopu mreže Natura 2000. Rok za dostavu ponuda je 27. prosinca 2024. godine u 10:00 sati.

Cilj projekta je priprema sveobuhvatne dokumentacije za uređenje tematskih sadržaja na 19 lokacija zaštićenog područja Nature 2000, čime će se omogućiti održivi turizam uz očuvanje prirodne baštine. Natječaj se odnosi na izradu idejnog, glavnog i izvedbenih projekata te troškovnike, ali i na interpretacijske planove kojima će se detaljno definirati sadržaj, izgled, dimenzije i način postavljanja edukativnih tabli, smjerokaza i drugih informativnih elemenata s ciljem educiranja posjetitelja o prirodnim vrijednostima i značaju očuvanja okoliša.

Naime, na svakoj od 19 lokacija predviđa se postavljanje sadržaja koji će povezati posjetitelje s prirodom, omogućiti im edukaciju, ali i osigurati sigurno kretanje tim područjem.

Planira se izrada staza koje prate ključne prirodne elemente područja. Na tim stazama bit će postavljene informativne table s podacima o biljkama i životinjama, kao i značaju za ekološku mrežu. Table će biti izrađene od prirodnih materijala poput obrađenog drva, a informacije će biti dostupne na hrvatskom i engleskom jeziku.

Vidikovci će biti strateški postavljeni na lokacijama poput Sovskog jezera i Otmanovog vrha, kako bi omogućili panoramski pogled na prirodu. Gradit će se od čelika i drva kako bi bile dovoljno izdržljivi i sigurni, s kapacitetom do 15 posjetitelja. Oblikovanje će biti prilagođeno okolišu.

Viseći most na Orljavi

Na lokacijama koje su prirodna staništa ptica postavit će se promatračnice dizajnirane da se uklapaju u prirodu te omogućuju promatranje ptica bez ometanja.

Za prijelaz preko rijeka i potoka, poput Orljavice i Orljave, planirana je izgradnja mostova različitih veličina i dizajna. Viseći most na Orljavi bit će jedna od atrakcija, dok će manji mostovi omogućiti lakši prolaz na pješačkim rutama.

Kako bi se osigurao dolazak posjetitelja, na ključnim točkama predviđa se uređenje parkirališnih prostora. Površine će se graditi od materijala koji ne zagađuju okoliš, poput sipine, čime se izbjegava betoniranje i asfaltiranje.

Na ulazima i duž staza postavit će se velike informativne table s edukativnim sadržajem, dok će manje table pružati dodatne informacije na specifičnim točkama. Smjerokazi i oznake olakšat će snalaženje posjetiteljima, a grafički elementi bit će jednostavni i lako čitljivi.

Kuće na stablima na Psunju

Na lokacijama poput šuma na Psunju, kućice na stablima bit će osmišljene kao jedinstvene točke za promatranje prirode. Konstrukcije će biti sigurne, a drvena građa odabrana u skladu s prirodnim karakteristikama prostora.

Svi sadržaji bit će izrađeni prema ekološkim standardima, uz korištenje autohtonih materijala poput hrasta i bagrema.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari