Proizvođačke cijene u industriji su u ožujku ove godine pale za 1,6 posto i u eurozoni i u EU na mjesečnoj razini, a na godišnjoj razini su porasle za 1,9 posto u eurozoni i za 2,1 posto u EU, prema Eurostatu, statističkom uredu Europske unije. Hrvatska je na mjesečnoj razini bilježila pad cijena.
U ožujku su, u usporedbi s veljačom, proizvođačke cijene u industriji ostale stabilne za intermedijarna dobra u eurozoni, ali su pale 5,8 posto za energiju. S druge strane, rast cijena zabilježen je kod kapitalnih dobara za 0,1 posto, trajnih potrošačkih dobara za 0,2 posto i netrajnih potrošačkih dobara za 0,5 posto. Cijene u ukupnoj industriji bez energije porasle su za 0,1 posto.
Istodobno, u EU je zabilježen rast od 0,5 kod netrajnih potrošačkih dobara i od 0,1 posto kod intermedijarnih dobara te trajnih potrošačkih dobara. Proizvođačke cijene energije pale su za 5,5 posto, a cijene kapitalnih dobara ostale su stabilne. Cijene u ukupnoj industriji bez energije porasle su za 0,2 posto.
Najveći mjesečni pad proizvođačkih cijena u industriji zabilježen je u Estoniji i to za osam posto. Slijede Španjolska s padom od 3,9 posto i Italija s 3,3 posto. U Hrvatskoj je zabilježen pad od 0,2 posto.
Najveći porast zabilježen je u Grčkoj, za 1,3 posto. Na drugom mjestu je Luksemburgu s 0,9 posto, a na trećem Slovenija s 0,6 posto.
U ožujku 2025. su, u odnosu na isti mjesec lani, proizvođačke cijene u industriji eurozone najviše porasle za energiju, 3,8 posto. Kod kapitalnih dobara zabilježen je rast od 1,8 posto, a kod netrajnih potrošačkih dobara 1,7 posto. Porasle su i cijene trajnih potrošačkih dobara te intermedijarnih dobara za 0,9 odnosno 0,8 posto. Cijene u ukupnoj industriji bez energije porasle su za 1,3 posto.
Rast cijena na godišnjoj razini zabilježen je i u EU. Tako su proizvođačke cijene u industriji porasle za 4,1 posto za energiju, 1,9 posto za netrajna potrošačka dobra, 1,7 posto za kapitalna dobra, jedan posto za trajna potrošačka dobra i 0,9 posto za intermedijarna dobra. Cijene u ukupnoj industriji bez energije porasle su za 1,4 posto.
Pročitajte još:
Najveći godišnji rasti proizvođačkih cijena u industriji zabilježen je u Bugarskoj, za 22 posto. Slijede Irska i Danska s 10,6 odnosno 10,2 posto.
Najveći padovi cijena zabilježeni su u Luksemburgu, za 4,5 posto, Portugalu, za jedan posto, te Francuskoj i Litvi, obje po 0,6 posto. U Hrvatskoj su u ožujku proizvođačke cijene u industriji ostale stabilne na godišnjoj razini.
Podsjećamo, u ožujku ove godine je industrijska proizvodnja u Hrvatskoj zabilježila rast četvrti mjesec zaredom, i to za 3,1 posto na godišnjoj razini, objavio je prošli tjedan Državni zavod za statistiku (DZS). S druge strane, na mjesečnoj razini je doživjela pad od 1,9 posto.