Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) od ponedjeljka bi trebao obustaviti isporuke određenih sofisticiranih čipova nekim kineskim klijentima nakon što je primio pismo američkog Ministarstva trgovine kojim se nameću izvozna ograničenja za te proizvode, izvijestio je Reuters. SAD je uveo izvozna ograničenja za TSMC čipove od sedam nanometara ili naprednijeg dizajna.
Analitičari kažu da iako bi ovaj potez mogao dovesti do kratkoročnih problema za kineske tvrtke uključene u dizajn čipova za akceleratore umjetne inteligencije i grafičke procesorske jedinice, mogao bi ipak koristiti domaćem sektoru proizvodnje čipova jer bi tvrtke imale malo alternativa.
Kineski indeks, koji prati trgovinu poluvodičima, u ponedjeljak je zabilježio rast i dostigao razinu blizu trogodišnjeg vrha. CSI Semiconductor Index viši je za šest posto tijekom trgovanja te je dosegnuo najvišu razinu od 20. prosinca 2021., dok je CSI indeks porastao pet posto. Dionice u SMIC, najvećoj kineskoj ljevaonici i glavnoj alternativi TSMC-u u zemlji, uvećane su za više od četiri posto.
“Srednjoročno i dugoročno to će nametnuti reorganizaciju opskrbnog lanca, povećati potražnju za domaćim proizvodnim kapacitetom naprednih procesa i promicati tehnološka otkrića u uzvodnoj poluvodičkoj opremi i materijalima”, rekla je kineska brokerska kuća Cinda Securities u bilješci objavljenoj u nedjelju.
Nekoliko kineskih tehnoloških tvrtki i dizajnera čipova posljednjih je godina nastojalo dizajnirati vlastite napredne procesore nakon što su SAD sankcionirale Huawei Technologies i zabranile Nvidiji i AMD prodaju svojih najsofisticiranijih čipova Kini.
Mnogi se za proizvodnju oslanjaju na tvrtku TSMC sa sjedištem u Tajvanu, koja je i vodeći svjetski ugovorni proizvođač čipova, pa tako i Kina. U trećem tromjesečju 11 posto prihoda TSMC-a dolazi iz Kine, priopćila je tvrtka.
Jedina ljevaonica u Kini koja je sposobna proizvoditi čipove na sedam nanometara procesnom čvoru je SMIC, koja je poznata po tome što pomaže Huaweiju u proizvodnji čipova koji se koriste u njegovim najnovijim pametnim telefonima, uključujući Mate 60 i Pura 70.
Analitičari kažu da je SMIC proizvodio tako napredne čipove koristeći opremu koju su isporučile tvrtke poput nizozemskog ASML-a, koje je uspjela skladištiti prije nego što su američke sankcije stupile na snagu.
Pročitajte još:
Međutim, SMIC se suočio s poteškoćama u povećanju proizvodnje zbog američke izvozne kontrole koja mu brani kupnju opreme potrebne za naprednu proizvodnju čipova, dok domaće alternative još nisu spremne za taj napor.
Reuters je u veljači izvijestio da je zbog proizvodnih ograničenja SMIC morao dati prednost proizvodnji AI čipova za Huawei u odnosu na čipove za pametne telefone, budući da se prvi smatra strateški važnijim.
4 Odgovora
I ja glasam za domace, mada nije fer prema ovima koji su vec ulozili i sad ne mogu vratiti ulog, a pitanje je jesu li domaci spremni
Sad kad je Trump na vlasti, definitvno će biti trgovinskih mjera prema Kini. Vec je najavio veće carine i poreze na robu iz kine, a tu spada i IT industrija.
kineske tvrtke uključene u dizajn čipova ce prezivjeti
Bit će sad svega između Kine i SAD-a