Tržišta u 2025. : Dionice s daljnjim uzletom, zabrinjava javni dug razvijenih zemalja

Pixabay.com
Burza, ilustracija, Foto: Pixabay.com

Ponajviše zahvaljujući generativnoj umjetnoj inteligenciji i općem gospodarskom oporavku globalne su dionice dosegle rekordne vrijednosti u ovoj godini.

Analitičari očekuju da bi i iduća godina mogla biti dobra i za rast globalne ekonomije i za dionički sektor, a tržišta bi trebala biti pogurana splašnjavanjem inflacijskih pritisaka i smanjenjem kamatnih stopa.

U SAD-u tržišta bi mogla biti poduprta i poreznim smanjenjima, smatra Chris Crawford, partner u investicijskoj tvrtki Crawford Fund Management iz Bostona.

Pozitivan razvoj događaja za tržišta očekuje i Russ Mould iz investicijske tvrtke AJ Bell, no upozorava da se tržišna pravila mijenjaju zahvaljujući umjetnoj inteligenciji te da bi investitori trebali promisliti o riječima američkog industrijalca Jeana Paula Gettyja koji je svojedobno rekao kako u vremenima brzih promjena iskustvo može postati najveći neprijatelj.

Po riječima Moulda, dok god se situacija sa slabljenjem inflacije, stabilnim rastom i padajućim kamatnim stopama nastavlja može se očekivati rast dioničkog tržišta općenito, a posebice dionica iz područja umjetne inteligencije te kriptovaluta.

Da rast vrijednosti Bitcoina nije gotov smatra i Chris Crawford.

“Sve snažniji ulazak Bitcoina u glavne financijske tokove je zanimljiva priča za koju očekujemo da će se nastaviti i u 2025. kako financijski savjetnici i institucije uključuju Bitcoin u svoje portfelje”, rekao je.

Među pet glavnih faktora koje analitičari ističu ključnima za oblikovanje situacije na tržištima ističe se javni dug država s obzirom da se velika gospodarstva suočavaju s problemom rastućeg duga, prenosi Euronews.

“Svladavanje tog izazova će biti ključno za održavanje gospodarske stabilnosti u 2025. godini”, poručuju iz britanske tvrtke za upravljanje investicijama Brooks Macdonald.

U Ujedinjenom Kraljevstvu i Francuskoj udio duga u bruto domaćem proizvodu je već 100, odnosno 112 posto. U SAD-u je 123 posto i očekuje se da će još rasti.

“Ako SAD ne počne smanjivati troškove ili podizati prihode, moglo bi biti nevolje”, poručuje Mould, a scenariji uključuju rast prinosa zbog povećane ponude ili da kamatne stope ostanu više dulje vrijeme.

Dok se očekuje da bi rast u SAD-u mogao biti vrlo dobar, trgovinska politika Donalda Trumpa i carine mogle bi naštetiti Kini i eurozoni te pogurati opet naviše inflaciju u SAD-u, a to također implicira prilagodbu u politici kamatnih stopa Feda.

Crawford ipak smatra pretjeranim strah od trgovinskih ratova i vjeruje da će primjena carina u SAD-u biti ciljana i ograničena. Podsjetio je pritom na Trumpovu sličnu retoriku u prvom mandatu kada je batinu carina uglavnom osjetila Kina.

Foto: Hina/EPA

Ipak, Brooks Macdonald u svojoj prognozi navodi da bi trgovinske tenzije između SAD-a i Kine mogle naštetiti globalnim lancima nabave.

Treći faktor je kretanje dolara jer bi carine vjerojatno umanjile američki trgovinski manjak i manje bi dolara napuštalo zemlju, a ako se dogodi prvi trgovinski suficit od 1975. godine dolari bi se zapravo vraćali u SAD.

To bi, kažu iz AJ Bella, utjecalo na globalnu likvidnost i imalo štetne posljedice.

Na tržištu dionica veličanstvenih sedam – Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia i Tesla – zaradili su puno novca ove godine. No, pitanje je hoće li u 2025. opstati ista razina entuzijazma.

“Ovogodišnji prosječni rast od 65 posto daje im tržišnu kapitalizaciju od 18 bilijuna dolara što je 35 posto indeksa S&P 500”, kaže Mould upozoravajući da uporna inflacija, neočekivana recesija ili kamatne stope više od očekivanog mogu biti ozbiljan izazov za te tvrtke.

“Samo pravi srednji put može opravdati tako velike evaluacije”, dodaje.

Crawford misli da bi tvrtke s malom i srednjom tržišnom kapitalizacijom, koje su zaostajale u rastu proteklih godina, trebale privući veću pažnju investitora dok bi dominacija veličanstvenih sedam mogla malo izblijedjeti.

On smatra i da će u idućoj godini znatno porasti spajanja i akvizicije uslijed blažeg regulatornog okvira i žednog kreditnog tržišta.

“To će biti najznačajniji val spajanja i akvizicija u preko 10 godina, stvarajući prilike za investitore u sektorima zrelim za konsolidaciju”, ocjenjuje.

Slično smatra da će se dogoditi i s valom novih inicijalnih javnih ponuda.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari