Tržišta nafte procjenjuju utjecaj novih carina SAD-a, cijene stabilne

freepik.com
Iskopavanje nafte, Foto: Freepik.com

Cijene nafte u utorak su se malo promijenile jer tržišta procjenjuju utjecaj novonajavljenih američkih carina na zemlje koje kupuju venezuelsku naftu te neizvjesne izglede za globalnu potražnju.

Terminski ugovori za Brent naftu skuplji su za cent na 73,01 američka dolara (67,50 eura) po barelu. Američka West Texas Intermediate (WTI) nafta pak jeftinija je za cent i iznosi 69,10 dolara (63,88 eura).

Oba referentna indeksa bila su viša za oko jedan posto u ponedjeljak nakon što je američki predsjednik Donald Trump najavio carinu od 25 posto na zemlje koje uvoze naftu i plin iz Venezuele. Nafta je glavni izvozni proizvod Venezuele, a Kina, koja je već pod američkim carinama, njezin je najveći kupac.

Međutim, cijene nafte su smanjene s najviših razina tijekom trgovanja nakon što je Trumpova administracija u ponedjeljak također produljila rok do 27. svibnja za američkog proizvođača Chevron da ugasi svoje operacije u Venezueli.

Povlačenje Chevronove licence za rad moglo bi smanjiti proizvodnju u zemlji za oko 200.000 barela dnevno, napisali su analitičari ANZ-a u bilješci.

Investitori strahuju da bi razne Trumpove carine mogle usporiti gospodarstvo i smanjiti potražnju za naftom, ali mogućnost strožih američkih sankcija na venezuelansku i iransku naftu koje bi ograničile opskrbu, s njegovim brzim promjenama politika, otežava preuzimanje velikih tržišnih pozicija”, rekao je Tsuyoshi Ueno, viši ekonomist u NLI Research Institute za Reuters.

“Očekujemo da će WTI ostati oko 70 dolara (64,74 eura) do kraja godine, s mogućim sezonskim rastom kako SAD i druge zemlje ulaze u sezonu vožnje,” dodao je Ueno.

Prošlog tjedna SAD je uveo nove sankcije usmjerene na smanjenje iranskog izvoza nafte. Cijene nafte bile su pod pritiskom i zbog gospodarskih zabrinutosti usred rastućih globalnih trgovinskih napetosti.

Trump je također najavio skorašnje carine na automobile, iako je dao naslutiti da neće sve njegove prijetnje carinama biti provedene 2. travnja i da bi neke zemlje mogle dobiti izuzeća, što je Wall Street protumačio kao znak fleksibilnosti u pitanju koje je tjednima uzdrmavalo tržišta.

U međuvremenu, OPEC+ – Organizacija zemalja izvoznica nafte i saveznici, uključujući Rusiju – vjerojatno će se držati svog plana za povećanje proizvodnje nafte drugi mjesec zaredom u svibnju, rekli su izvori za Reuters, s obzirom na stabilne cijene nafte i planove da se neki članovi prisile ovu organizaciju na smanjenje proizvodnje kako bi nadoknadili ranije veće izvlačenje nafte.

Investitori su također pratili pregovore o okončanju rata u Ukrajini, što bi moglo povećati opskrbu ruskog sirovog naftnog tržišta. Američki i ruski dužnosnici u ponedjeljak su završili cjelodnevne razgovore usmjerene na uski prijedlog primirja na moru između Kijeva i Moskve, dio diplomatskog napora za koji Washington vjeruje da bi mogao otvoriti put za šire mirovne pregovore.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari