Tržišta nafte očekuju izvješće OPEC-a, cijene padaju

Freepik.com
Naftno polje, ilustracija, Foto: Freepik.com

Cijene nafte u utorak bilježe smanjenje jer je najnoviji kineski plan poticaja otvorio zabrinutost zbog prevelike ponude koja bi opteretila tržište. Na cijene također utječe i jači dolar kao i iščekivanje novog izvješća OPEC-a.

Terminski ugovori nafte Brent jeftiniji su za 17 centi te iznose 71,66 američka dolara po barelu, dok su ugovori američke West Texas Intermediate (WTI) nafte bili 67,84 dolara po barelu, odnosno jeftiniji su za 20 centi.

Kina je u petak predstavila paket duga od 10 trilijuna juana odnosno 1,4 trilijuna dolara kako bi ublažila napetost financiranja lokalnih vlasti, dok se najveći svjetski uvoznik nafte suočava s novim pritiskom reizbora Donalda Trumpa za američkog predsjednika, podsjeća Reuters. Ali analitičari kažu da nije dostigla razinu poticaja koja bi bila potrebna za gospodarski rast.

Iako su cijene sirove nafte povećale gubitke i zbog jačanja američkog dolara, pojavila se i zabrinutost zbog potražnje u Kini, navode analitičari ANZ Researcha u bilješci.

“Podaci objavljeni tijekom vikenda pokazali su anemičnu potrošačku inflaciju u listopadu i još jedan pad tvorničkih cijena”, rekli su u ANZ-u.

Tržište sada očekuje objavu mjesečnih izvješća o tržištu nafte Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC), koje bi trebalo biti objavljeno do kraja dana, kao i izvješća Međunarodne agencije za energiju i Uprave za energetske informacije.

Tržište će iščekivati ​​daljnje revidiranje potražnje prema dolje u odnosu na izglede grupe do 2025., što bi povećalo pritisak na cijene.

“Mislimo da će OPEC+ biti prisiljen nastaviti odgađati odluku o povlačenju svojih dobrovoljnih rezova. Ova će odluka i dalje rezultirati povećanjem pritiska na višak. Ključni rizik za naše izglede je da OPEC+ želi poništiti svoja dobrovoljna smanjenja opskrbe od siječnja, čime se pogoršavaju pritisci prekomjerne ponude. Svaka naznaka da se OPEC+ odlučuje za obranu tržišnog udjela umjesto ciljanja viših cijena nafte može dovesti do pada cijena nafte “, rekao je Vivek Dhar, analitičar iz Commonwealth Bank of Australia.

Američki dolar zadržao se u utorak na najvišoj razini u četiri mjeseca, jer se očekuje da će imati koristi od politika koje će vjerojatno duže zadržati relativno visoke kamatne stope u SAD-u.

Jači dolar čini robu denominiranu u američkoj valuti, kao što je nafta, skupljom za one koji posjeduju druge valute, i ima tendenciju da utječe na cijene.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari