Trumpove politike i dalje utječu na cijene nafte

Stockcake.com
Naftna bušotina u pustinji, Foto: Stockcake.com

Cijene nafte blago su porasle tijekom azijskog trgovanja u četvrtak nakon što je saudijska državna naftna kompanija naglo povećala cijene nafte za ožujak 2025. Međutim, taj rast jedva da je ublažio najveći pad referentnih cijena Brenta u gotovo tri mjeseca, koji je zabilježen dan ranije.

Terminski ugovori na naftu Brent veći su za 15 centi, te su dosegli 74,76 američka dolara (68,90 eura) po barelu. Američka sirova nafta West Texas Intermediate (WTI) skuplja je za 20 centi i iznosi 71,23 dolara (65,67 eura) po barelu.

Cijene nafte u srijedu su pale više od dva posto zbog velikog povećanja američkih zaliha sirove nafte i benzina, što ukazuje na slabiju potražnju. Istodobno, ulagači su procjenjivali posljedice novog kruga američko-kineskih trgovinskih carina, uključujući namete na energetske proizvode.

U odnosu na najviše razine u 2025., zabilježene 15. siječnja, cijene nafte su smanjene za oko deset posto, navodi Reuters. Analitičari očekuju volatilnost na tržištu u nadolazećim tjednima.

“Možemo očekivati značajnu volatilnost cijena u nadolazećim tjednima i mjesecima jer tržišta nastoje procijeniti utjecaj Trumpovih novih političkih odluka, posebice u vezi s carinskim mjerama”, naveli su analitičari BMI-ja u bilješci u četvrtak.

Nagli porast cijena za azijske kupce, koji je uvela saudijska naftna kompanija Aramco, najveći svjetski izvoznik nafte, uspio je ublažiti prodajne pritiske od srijede.

Nakon prodaje preko noći i vijesti iz Saudijske Arabije, vjerojatno će biti kupnji od strane trgovaca koji pokrivaju kratke pozicije prije snažne razine podrške u rasponu 70/68 američkih dolara”, rekao je Tony Sycamore, tržišni analitičar iz IG-a.

SAD su prošlog mjeseca uvele agresivne nove sankcije ruskoj trgovini naftom, ciljajući “sjenovite brodove” za koje se sumnja da se koriste za izbjegavanje trgovinskih blokada. Otkako je preuzeo dužnost, Trump je uveo carine Kini, iako su one blaže od prijetnji iz njegove predizborne kampanje.

Peking je u utorak najavio carine na uvoz američke nafte, ukapljenog prirodnog plina i ugljena, ali kineska kupnja iz SAD-a relativno je skromna, što umanjuje učinak novih mjera.

“Iako bi neke carinske mjere mogle izvršiti pritisak na rast cijena nafte, ukupni učinak vjerojatno će biti negativan, s obzirom na njihov potencijalno štetan utjecaj na globalno gospodarstvo i Trumpovu sklonost davanju izuzeća za energente (kako bi se ograničili poremećaji u opskrbi)”, navodi BMI.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari