Predsjednik Donald Trump rekao je da će dogovor s kineskom matičnom tvrtkom ByteDance o prodaji aplikacije za kratke videozapise TikTok, koju koristi 170 milijuna Amerikanaca, biti postignut prije roka u subotu.
Trump je u siječnju postavio rok do 5. travnja kako bi TikTok pronašao kupca izvan Kine ili se suočio sa zabranom u SAD-u iz razloga nacionalne sigurnosti.
“Imamo mnogo potencijalnih kupaca”, rekao je Trump novinarima u zrakoplovu Air Force One. “Postoji ogroman interes za TikTok, volio bih da ostane aktivan”, dodao je.
Reuters je u petak izvijestio da investicijska tvrtka Blackstone razmatra mogućnost manjinskog ulaganja u američko poslovanje TikToka, prema riječima dviju osoba upoznatih s tim pitanjem.
Blackstone pregovara o pridruživanju postojećim dioničarima ByteDancea izvan Kine, predvođenima tvrtkama Susquehanna International Group i General Atlantic, kako bi osigurali svježi kapital za ponudu. Ova skupina trenutno je i glavni kandidat za preuzimanje.
Washington još od vremena Joea Bidena tvrdi da vlasništvo TikToka od strane ByteDancea čini ovu platformu podložnom kineskoj vladi te da bi Peking mogao koristiti aplikaciju za provođenje operacija utjecaja protiv Sjedinjenih Država i prikupljanje podataka o Amerikancima.
Budućnost aplikacije, koju koristi gotovo polovica Amerikanaca, neizvjesna je od donošenja zakona iz 2024. godine, koji je uz veliku dvostranačku podršku zahtijevao da ByteDance proda TikTok do 19. siječnja.
Tog dana aplikacija je ugašena na 14 sati, odnosno dok Trump nije odlučio da će dozvoliti pristup aplikaciji.
Početkom veljače, BBC je izvijestio kako je američki predsjednik potpisao potpisao izvršnu uredbu o uspostavi državnog investicijskog fonda i sugerirao da bi on mogao kupiti TikTok.
Od toga, barem se tako trenutno čini, neće biti ništa, kao ni od pregovora o preuzimanju u kojima je sudjelovao Microsoft.
Interes za TikTok iskazao je i američki startup za pretraživanje Perplexity AI koji je još krajem siječnja revidirao prijedlog spajanja koji je ranije podnio ByteDanceu.
Pročitajte još:
Prema tom prijedlogu, došlo bi do stvaranja novog entiteta koji bi kombinirao Perplexity i TikTok SAD, pri čemu bi 50 posto vlasništva imala američka vlada.
S kupnjom TikToka mediji su povezivali i druge jake igrače na tržištu, od glavnog izvršnog direktora Kingdom Holdinga, investicijske tvrtke princa Saudijske Arabije Alwaleeda Bin Talala, koja je prethodno bila veliki ulagač u ono što se tada zvalo Twitter, do konzorcija američkih investitora uključujući Jimmyja Donaldsona, poznatijeg po online personi “MrBeast”.
5 Odgovora
Oh ne samo mi ne dirajte tik tok
Logično da postoji ogroman interes za TikTok kad je jedna od vodećih društvenih mreža današnjice.
Ako dođe do prodaje, to bi moglo značiti da će TikTok preći u ruke američkih ili zapadnih investitora, ali ostaje pitanje koliko bi to promijenilo samu platformu i njezine algoritme.
nek uvede monetizaciju za hrvatsku 🙁
tiktok kao nacin zivota