Američki predsjednik Donald Trump najavio je da će nametnuti carine za Europsku uniju (EU) te rekao da njegova administracija razmatra uvođenje carina od 10 posto na uvoz iz Kine objašnjavajući taj potez time što se sintetski opioidni analgetik fentanil šalje u SAD iz te zemlje preko Meksika i Kanade.
Premda nije uveo carine od prvog dana u Bijeloj kući, kako su mnogi očekivali, čini se da je sada ključan datum 1. veljače.
Za Meksiko i Kanadu one bi bile 25 posto.
Trump je izjavio kako EU i druge zemlje imaju uznemirujuće viškove u robnoj razmjeni sa SAD-om.
“EU je vrlo, vrlo loša prema nama. Stoga će carina biti. To je jedini način… mora se postići pošten odnos”, poručio je Trump.
Većina zemalja članica EU-a ima pozitivnu trgovinsku bilancu sa SAD-om.
U 2023. godini Hrvatska je, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u SAD izvezla robe u vrijednosti 585,3 milijuna eura, a uvezla u vrijednosti od 1,07 milijardi eura. Dakle, robna razmjena je za Hrvatsku bila negativna
Trump od Kanade i Meksika želi da zaustave ilegalne migrante i unos fentanila u SAD preko zajedničke granice kako bi izbjegli carine.
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova poručilo je da želi sa SAD-om zadržati komunikaciju kako bi se razgovaralo o razlikama i proširila suradnja korisna za obje strane.
“Razlog zašto Trump razmatra stope od 25 i 10 posto za Kanadu, Meksiko i Kinu je to što svakoga dana umire 300 Amerikanaca zbog predoziranja fentanilom”, rekao je za CNBC trgovinski savjetnik Bijele kuće Peter Navarro.
Kako raste prijetnja od carina za EU u Bruxellesu razmišljaju kako diverzificirati izvoz, pa se tako sprema strateško partnerstvo s Indijom te proširenje trgovinskog sporazuma s Meksikom i ponovno pokretanje razgovora s Malezijom. Na kraju prošle godine postignut je trgovinski sporazum s Mercosurom te Švicarskom.
Dogovor sa zemljama Mercosura, koji okuplja Brazil, Argentinu, Paragvaj i Urugvaj, najveći je koji je ikad potpisala EU jer pokriva tržište od ukupno 800 milijuna ljudi. Europske će tvrtke time uštedjeti godišnje četiri milijarde eura.
Sporazum s Meksikom uklanja carine do razine od 100 posto na ključne europske izvozne proizvode kao što su sir, perad, svinjetina, tjestenina, jabuke, džemovi i marmelade te čokolada i vino. U 2023. međusobna je robna razmjena iznosila 82 milijarde eura.
Pročitajte još:
No, pitanje je može li se u relativno kratkom vremenu kompenzirati rizik za trgovinu sa SAD-om.
“Moramo se nekako dogovoriti s Washingtonom jer ne možemo u kratkom roku zamijeniti razmjenu sa SAD-om kroz druge zemlje. U ovome trenutku oko 20 posto našeg izvoza ide u tu zemlju”, kazao je za Euronews predsjedatelj Odbora za trgovinu Europskog parlamenta Bernd Lange.