Trump najavljuje nove sektorske carine za čipove i elektroniku

Ilustracija: Pexels / Pixabay

Američki predsjednik Donald Trump rekao je u nedjelju da će tijekom sljedećeg tjedna objaviti posebnu carinsku stopu na uvoz čipova, dodavši da je spreman na “fleksibilnost” kad se radi o pojedinim kompanijama u tom sektoru. Trumpovo obećanje znači da će izuzeće tehnologija poput pametnih telefona i računala iz njegovih astronomskih carina od 145 posto za svu robu iz Kine – najavljeno pa opovrgnuto proteklog vikenda – biti kratkog vijeka.

“Želimo odvojiti komplikacije i umiješanost brojnih drugih kompanija, jer želimo sami proizvoditi svoje čipove i poluvodiče, i druge stvari u našoj zemlji,” kazao je Trump novinarima u predsjedničkom avionu Air Force One, pri povratku u Washington iz svojeg imanja na Floridi.

Trump je odbio odgovor na pitanje bi li neki proizvodim, kao što su pametni telefoni, i dalje biti izuzeti od carina, i dodao da “morate pokazati određenu fleksibilnost. Ne treba biti tako rigidan.” Ranije u nedjelju, Trump je porukom na društvenim mrežama najavio vladinu istragu vezanu za nacionalnu sigurnost u području trgovine poluvodičima, i rekao da će se ta promišljanja baviti cijelim ospkrbnim lancem u tom sektoru.

Bijela kuća najavila je u petak da će biti izuzeća od velikih uvoznih nameta za kinesku robu, što je nakratko stvorilo optimizam i nadu da bi industrija potrošačke tehnologije mogla izbjeći najteže posljedice Trumpovog trgovinskog rata s Kinom, te da će svakodnevni potrošački proizvodi kao što su telefoni i prijenosna računala ostati cjenovno pristupačni američkim kupcima.

Međutim, Trumpov prvi čovjek za trgovinsku politiku, Howard Lutnick, ranije je u nedjelju jasno kazao da će se za ključne tehnološke proizvode iz Kine uvesti novi, posebni, nameti, kao i za poluvodiče, u “naredna dva mjeseca.” Trumpove stalne prijetnje i predomišljanja, odgode i najave novih carina, dovele su do najveće volatilnosti na Wall Streetu još od pandemije Covida-19 iz 2020. godine. Indeks S&P 500 pao je za više od 10% od kada je Trump preuzeo dužnost 20. siječnja.

Lutnick je dodao da će Trump uvesti posebnu stopu carina za pametne telefone, računala i druge elektroničke proizvode “za mjesec ili dva,” zajedno sa ranije najavljenim sektorskim tarifama za poluvodiče i farmaceutske proizvode. Nove carine bi bile dodatak carinama koje Trump opisuje kao “recipročne” koje su uvedene za gotovo sve države svijeta, i prema kojima se namet na uvoz iz Kine popeo na 145 posto.

Peking je u petak kao mjeru odmazde povisio vlastite carine na sav uvoz robe iz SAD-a na 125 posto. U nedjelju, prije Lutnickove izjave, Kina je priopćila da “procjenjuje efekte izuzeća” za tehnološke proizvode koje je u Americi najavljeno u petak navečer.

“Zvono oko tigrovog vrata može odvezati samo onaj koji ga je tamo stavio,” priopćilo je poetski kinesko Ministarstvo trgovine.

Milijarder i menadžer hedge fondova, Bill Ackman, poznat kao pristaša Donalda Trumpa, kritizirao je njegovu politiku carina prošlog tjedna, i pozvao ga je u nedjelju da na tri mjeseca pauzira “recipročne” carine za Kinu, kao što je Trump već učinio za većinu zemalja prošlog tjedna, kad ih je odgodio do srpnja. Kad bi Trump na 90 dana odgodio carine za kinesku robu i privremeno ih smanjio na tek 10 posto “postigao bi isti cilj i doveo do toga da američke kompanije premjeste svoje lance opskrbe iz Kine u Ameriku, ali bez poremećaja i bez rizika,” napisao je Ackman društvenim mrežama.

Trumpove nepredvidljive poteze i konstantne promjene kritiziraju brojni poslovni ljudi jer smatraju da je kompanijama nemoguće išta planirati u takvoj atmosferi nesigurnosti – a kritiziraju ih i politički rivali, poput Demokratske senatorice Elizabeth Warren koja je rekla na društvenim mrežama da “ne postoji carinska politika, imamo samo kaos i korupciju.”

U službenom priopćenju špediterima u petak navečer američka carinska uprava CBP objavila je popis kategorija proizvoda izuzetih iz uvoznih davanja. Na njemu se našlo čak 20 kategorija proizvoda, uključujući računala, prijenosna računala, diskovne pogone, poluvodičke uređaje, memorijske čipove i zaslone.

U intervjuu za emisiju američkog NBC-ja, trgovinski savjetnik Bijele kuće Peter Navarro rekao je da je SAD poslao poziv Kini za nove pregovore, ali je istovremeno opet kritizirao navodnu povezanost Kine sa pritokom opasne droge fentanile, i nije naveo Kinu kao jednu od sedam eniteta s kojima je potvrdio da američka vlada trenutno razgovara. Na popisu su po njemu Velika Britanija, Europska unija, Indija, Japan, Južna Koreja, Indonezija i Izrael.

Trgovinski predstavnik SAD-a, tj. predstojnik ureda američke vlade koji se bavi trgovinskim odnosima, Jamieson Greer, izjavio je za kanal CBS da kako još uvijek nema planova da Trump direktno razgovara s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom o carinama, optuživši Kinu za stvaranje trgovinskih napetosti jer je na američke carine reagirala jednakim odgovorom.

Ray Dalio, milijarder i osnivač najvećeg svjetskog hedge fonda, izjavio je za kanal NBC-da je zabrinut zbog potencijalnog klizanja SAD-a u recesiju, ili još gore, da bi do toga moglo doći upravo zbog Trumpovih carina.

“Trenutno se nalazimo na prijelomnoj točki, i vrlo smo blizu ulaska u recesiju… Brine me da bi se moglo dogoditi i nešto lošije od recesije ako se ovo ne riješi na dobar način,” rekao je Dalio bez objašnjenja, u komentaru koji su mnogi protumačili kao mogućnost ulaska u depresiju, dulji period ekonomske stagnacije i nazadovanja.

3 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari