Cijene nafte na svjetskim tržištima su u padu u utorak pa se terminskim ugovorima nafte Brent trgovalo po 72,80 dolara po barelu, što je niže za četiri centa. Ugovori za američku West Texas Intermediate (WTI) naftu manji su za 10 centi, pa barel košta 68,60 dolara.
Američka obalna straža naredila je zatvaranje svih operacija u Brownsvilleu i drugim malim teksaškim lukama u ponedjeljak navečer zbog tropske oluje.
Predviđa se da će ova oluja značajno ojačati tijekom sljedećih nekoliko dana, prenosi Reuters, te bi mogla postati i uragan, što će utjecati na tržište.
Exxon Mobil rekao je da zatvara proizvodnju na svojoj offshore proizvodnoj platformi Hoover, dok je Shell pauzirao operacije bušenja na dvije platforme. Chevron je također započeo obustavu proizvodnje nafte i plina na dvjema svojim proizvodnim platformama na moru.
“Najmanje 125.000 barela dnevno kapaciteta nafte je u opasnosti od prekida”, rekli su analitičari ANZ-a u bilješci.
Međutim, i znakovi slabljenja globalne potražnje i očekivanja o nastavku postojeće prekomjerne ponude nafte opteretili su tržište.
Kineski podaci objavljeni u ponedjeljak pokazuju da je potrošačka inflacija u zemlji ubrzala u kolovozu do najbržeg tempa u pola godine, ali je domaća potražnja ostala krhka, a deflacija proizvođačkih cijena se pogoršala.
Pročitajte još:
“Znakovi slabosti u SAD-u i Kini potaknuli su medvjeđi odnosno lošiji ton među ulagačima, pri čemu su upravitelji novcem sada najmanje raspoloženi prema sirovoj nafti u više od 13 godina”, rekao je ANZ.
Globalni trgovci sirovinama Gunvor i Trafigura predviđaju da bi se cijene nafte mogle kretati između 60 i 70 dolara po barelu zbog oslabljene kineske potražnje i stalne globalne prevelike ponude, rekli su direktori sudionicima Azijsko-pacifičke naftne konferencije.
Jedan odgovor
Osjecam da ce danas ipak porasti