Trgovinski rat SAD-a i Kine smanjuje potražnju za naftom

Stockcake
Naftna platforma, Foto: Stockcake.com

Cijene nafte u petak su bile gotovo nepromijenjene, no na putu su da drugi tjedan zaredom zabilježe gubitke zbog zabrinutosti da bi dugotrajni trgovinski rat između Sjedinjenih Američkih Država i Kine mogao usporiti gospodarski rast i smanjiti potrošnju sirove nafte.

Terminski ugovori za Brent skuplji su za 14 centi i iznose 63,47 američka dolara (59,02 eura) po barelu, dok su američki terminski ugovori za sirovu naftu West Texas Intermediate (WTI) također skuplji. Njihova cijena na jutrošnjem trgovanju iznosi 60,21 dolar (56,03 eura), nakon što su referentne cijene u četvrtak smanjene za više od dva dolara.

Očekuje se da će Brent ovaj tjedan zabilježiti pad od 3,2 posto, dok bi WTI mogao oslabjeti za 2,9 posto. Oba pokazatelja prošli su tjedan pala za 11 posto.

Dugotrajan sukob između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava vjerojatno će smanjiti globalni obujam trgovine, poremetiti trgovinske pravce i na kraju negativno utjecati na globalni gospodarski rast, ocjenjuju analitičari za Reuters.

“Očekujemo da će cijene i dalje biti pod pritiskom dok ulagači procjenjuju tijek trgovinskih pregovora i rastuće napetosti između Washingtona i Pekinga”, stoji u bilješci analitičara tvrtke BMI.

Zabrinutosti oko globalnog gospodarskog usporavanja također vrše pritisak na cijene nafte, rekao je Daniel Hynes, viši strateški analitičar za robu u ANZ-u.

Hynes predviđa i pad potrošnje nafte za jedan posto ako globalni gospodarski rast padne ispod tri posto.

Američka Uprava za energetske informacije (EIA) u četvrtak je također snizila svoje prognoze globalnog gospodarskog rasta i upozorila da bi carine mogle značajno pritisnuti cijene nafte, pri čemu je smanjila prognoze potražnje za naftom u SAD-u i globalno za ovu i sljedeću godinu.

Analitičari BMI-ja dodali su da bi sastanak OPEC+-a 5. svibnja mogao biti presudan te bi mogao signalizirati spremnost za intervenciju u cilju stabilizacije tržišta.

“Najava dodatnog rasta opskrbe na sljedećem sastanku vjerojatno bi mogla potaknuti novu prodaju,” zaključili su analitičari.

Podsjećamo, američki predsjednik Donald Trump u četvrtak je povećao carine protiv Kine na 145 posto, iako je ranije ovog tjedna najavio privremeno odustajanje od visokih carina za desetke trgovinskih partnera. Kina je, s druge strane, najavila dodatne carine na američku robu.

3 Odgovora

  1. Uvijek ce izmedu Kine i Amerike biti trzavic ali svakako mislim da za time nema potrebe i da se trebaju prestati prepucavati preko naroda

  2. Trgovinski rat SAD-a i Kine ozbiljno utječe na potražnju za naftom. 🛢️ Prolongirane napetosti između dviju najvećih ekonomija svijeta dodatno opterećuju globalno gospodarstvo, uzrokujući pad cijena nafte i usporavanje rasta. 🌍📉 OPEC+ sastanak mogao bi donijeti ključno rješenje za stabilizaciju tržišta. 💡

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari