Cijene nafte pale su u ponedjeljak zbog zabrinutosti da će eskalacija trgovinskog rata između Sjedinjenih Američkih Država i Kine oslabiti globalni gospodarski rast i smanjiti potražnju za gorivom.
Terminski ugovori za Brent sirovu naftu niži su za 29 centi i iznose 64,47 američkih dolara (oko 60,45 eura) po barelu. Terminski ugovori za američku West Texas Intermediate (WTI) naftu trgovali su se po cijeni od 61,23 dolara (oko 57,40 eura) po barelu, što je smanjenje od 27 centi.
Oba su ugovora izgubila oko deset dolara (oko 9,38 eura) po barelu od početka mjeseca, jer je trgovinski rat između dviju najvećih svjetskih ekonomija dodatno eskalirao.
Goldman Sachs očekuje da će Brent u ostatku 2025. godine u prosjeku iznositi 63 dolara (oko 59,10 eura), navodi Reuters, a WTI 59 dolara (oko 55,35 eura). Za 2026. predviđaju prosjek od 58 dolara (oko 54,45 eura) za Brent i 55 dolara (oko 51,65 eura) za WTI.
Goldmanovi analitičari predvođeni Daanom Struyvenom navode kako očekuju da će globalna potražnja za naftom u četvrtom kvartalu 2025. rasti za svega 300.000 barela dnevno u odnosu na prethodnu godinu, „s obzirom na slabe izglede gospodarskog rasta“, dodajući da se najveće usporavanje potražnje očekuje kod sirovina za petrokemijsku industriju.
Peking je u petak povećao carine na američki uvoz na 125 posto, odgovarajući na odluku predsjednika Donalda Trumpa da poveća carine na kinesku robu, čime su dodatno porasle napetosti u trgovinskom ratu koji bi mogao poremetiti globalne opskrbne lance.

Trump je u subotu odobrio izuzeća od visokih carina za pametne telefone, računala i neke druge elektroničke uređaje koji se uglavnom uvoze iz Kine, ali je američki ministar trgovine Howard Lutnick u nedjelju izjavio da će ključni tehnološki proizvodi iz Kine, uključujući poluvodiče, biti obuhvaćeni novim carinama u roku od dva mjeseca.
Trgovinski rat pojačao je zabrinutost da bi neprodani izvoz mogao nastaviti snižavati domaće cijene u Kini.
„Podaci o inflaciji iz Kine pokazali su ekonomiju koja nije u stanju za trgovinski sukob. Potrošačke cijene pale su drugi mjesec zaredom na godišnjoj razini, dok su proizvođačke cijene zabilježile trideseti uzastopni pad“, navodi Moody’s Analytics u svom tjednom izvješću, referirajući se na podatke objavljene 10. travnja.
Dok se tvrtke pripremaju za mogući pad potražnje, američke energetske kompanije prošlog su tjedna smanjile broj naftnih bušotina najviše u jednom tjednu još od lipnja 2023. godine, navodi Reuters, čime je ukupni broj bušotina za naftu i plin pao treći tjedan zaredom, prema podacima Baker Hughesa.
Pročitajte još:
Moguću podršku cijenama nafte pružila je i izjava američkog ministra energetike Chrisa Wrighta u petak, kada je rekao da bi Sjedinjene Države mogle zaustaviti izvoz nafte iz Irana kao dio Trumpova plana za pritisak na Teheran zbog njegova nuklearnog programa.
Obje zemlje održale su u subotu u Omanu „pozitivne“ i „konstruktivne“ razgovore i dogovorile ponovni susret idućeg tjedna u sklopu dijaloga koji ima za cilj rješavanje sve napetijeg nuklearnog programa Irana, izvijestili su dužnosnici tijekom vikenda.