TikTok se ugasio na 14 sati u SAD-u, a vratio se uz zahvalu novom američkom predsjedniku

TikTok, Foto: Cottonbro Studio/Pexels

TikTok je u nedjelju počeo ponovno raditi u SAD-u nakon što je novoizabrani predsjednik Donald Trump rekao da će dozvoliti pristup aplikaciji, a samo dan ranije mnogi korisnici bili su razočarani jer ga više nisu mogli koristiti. Neki su se snimi kako plaču jer gube pristup aplikaciji, dok su drugi naveli da će im se zbog toga smanjiti prihodi jer su zarađivali objavljujući videe na društvenim mrežama.

“Iskreno govoreći, nemamo izbora. Moramo ga spasiti”, rekao je Trump jučer na skupu prije svoje inauguracije koja će biti u ponedjeljak, dodajući da će SAD tražiti suradnju za vraćanje aplikacije koju koristi 170 milijuna Amerikanaca. TikTok je nekoliko sati prije skupa korisnicima poslao poruku da će se vratiti u SAD zbog napora predsjednika Trumpa. Društvena mreža nije bila dostupna korisnicima iz Sjedinjenih Država oko 14 sati.

TikTokova javna zahvala Trumpu dolazi u trenutku velikih napetosti u američko-kineskim odnosima. Trump je rekao da namjerava uvesti carine Kini, ali je također naznačio da se nada da će imati izravniji kontakt s kineskim čelnicima. Kinesko veleposlanstvo u Washingtonu u petak je optužilo SAD za korištenje nepoštene državne moći za suzbijanje TikToka.

TikTok je u subotu prestao raditi za korisnike iz SAD-a. Američki dužnosnici prethodno su upozorili da može doći do zloupotrebe podataka američkih korisnika na aplikaciji u vlasništvu kineske tvrtke ByteDance. Trump je rekao da će produljiti razdoblje korištenja aplikacije kako bi se mogao sklopiti dogovor kojim bi bila zaštićena američka nacionalna sigurnost.

“Želio bih da Sjedinjene Države imaju 50 posto udjela u TikToku”, napisao je na društvenoj mreži Truth Social. Rekao je i da neće kazniti određene tvrtke koje su dozvolile TikToku da nastavi raditi u SAD-u nakon što je zabranjeno njegovo korištenje. Najavio je da će najvjerojatnije odgoditi zabranu TikToka za 90 dana nakon što preuzme dužnost.

Pixabay.com
TikTok, ilustracija, Foto: Pixabay.com

“U SAD-u je donesen zakon koji zabranjuje TikTok. Nažalost, to znači da za sada ne možete koristiti aplikaciju. Sretni smo što je predsjednik Trump nagovijestio da će raditi s nama na rješenju za ponovno uspostavljanje TikToka kada preuzme dužnost. Molim vas ostanite s nama”, poruka je koju je TikTok poslao korisnicima prije nego što je nestao s Applea i Googleove trgovine aplikacijama.

Podsjećamo, u listopadu 2024. jer 13 američkih saveznih država podnijelo tužbu protiv aplikacije. Optužili su TikTok za korištenje namjerno zaraznog softvera osmišljenog da zadrži djecu da gledaju sadržaje što je duže i češće moguće, kao i za lažno predstavljanje učinkovitosti njegove moderacije sadržaja. No, postavlja se pitanje nije li sadržaj i na drugim društvenim mrežama takav. Mnogi su to vidjeli kao još jedan u nizu izgovor za zabranu TikToka, a ta zabrana bi sada, po svemu sudeći, trebala omogućiti SAD-u da uđe u vlasničku strukturu napredne aplikacije.

S druge strane, Trumpovo spašavanje TikToka predstavlja preokret u stavu koji je imao tijekom prvog mandata. U 2020. je namjeravao zabraniti aplikaciju zbog zabrinutosti da tvrtka dijeli osobne podatke Amerikanaca s kineskom vladom. Nedavno je pak rekao da mu je ta aplikacija draga jer mu je pomogla da pridobije mlađe glasače na izborima u 2024. godini.

Donald Trump, Foto: Wikimedia Commons

U kolovozu 2020. Trump je potpisao izvršnu naredbu kojom je ByteDanceu dao 90 dana da proda TikTok, ali je potom odobrio ugovor strukturiran kao partnerstvo prema kojem bi Oracle i Walmart preuzeli udio u novoj tvrtki. SAD nikada prije nije zabranio veliku platformu za društvene medije. Zakon koji je Kongres usvojio velikom većinom daje novoj Trumpovoj administraciji ovlasti da zabrani ili traži prodaju drugih aplikacija u vlasništvu Kineza. Druge aplikacije u vlasništvu ByteDancea, uključujući aplikaciju za uređivanje videa CapCut i lifestyle društvenu aplikaciju Lemon8, koje su također bile nedostupne u SAD-u nakon što je zabranjen TikTok.

Mnogi korisnici su nakon zabrane brzo počeli instalirati VPN, koji štiti svoje korisnike šifriranjem njihovih podataka i maskiranjem IP adresa kako bi mogli pristupiti sadržaju koji nije dostupan u njihovoj zemlji. Drugi su brinuli hoće li dobiti robu koju su kupili na TikTok Shopu, dijelu video platforme za e-trgovinu, prenosi Reuters.

Izvršni direktor TikToka, Shou Zi Chew, planira prisustvovati inauguraciji američkog predsjednika. Navodno je bivši vlasnik Los Angeles Dodgersa Frank McCourt, zainteresiran za kupnju aplikacije, a mediji su pisali i da će je kupiti Elon Musk, ali te tvrdnje su demantirane. Oko 60 posto ByteDancea je u privatnom vlasništvu institucionalnih investitora kao što su BlackRock i General Atlantic, dok njegovi osnivači i zaposlenici posjeduju po 20 posto. Tvrtka ima više od 7.000 zaposlenih u SAD-u.

Mediji su u svibnju 2024. objavili da TikTok radi na klonu svog algoritma kako bi kreirao verziju koja će raditi neovisno o njegovom kineskom izvorniku i koja bi bila prihvatljivija američkim zakonodavcima. Međutim, tvrtka je to demantirala. Osim toga, ByteDance je najavio da nema namjeru prodavati svoju imovinu u SAD-u, a sada se čini da bi to mogao biti jedan od uvjeta koje će Trump tražiti kako bi dozvolio aplikaciji da nastavi raditi.

Strah američkih dužnosnika prešao je i na Europu pa je TikTok u 2023. u Irskoj otvorio svoj prvi podatkovni centar u Europi. Ta selidba trebala je otkloniti strahovanja od narušavanja privatnosti europskih korisnika. Osim toga, to je trebalo spriječiti mogući nadzor Pekinga. Ipak, neki su strahovali da bi Kina i dalje mogla imati pristup tim podacima iako je kineski ByteDance u više navrata isticao da nikada nije davao podatke Pekingu, prenosi BBC.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari