Do kraja ove godine, gospodarstva u razvoju, odnosno sve one države koje nisu klasificirane kao napredna gospodarstva, očekuju najslabije dugoročne izglede za rast od 2000. godine, izvijestila je Svjetska banka u četvrtak.
Prema njihovom najnovijem izvješću, rast u ovim zemljama ostat će stabilan na oko četiri posto tijekom sljedeće dvije godine. U usporedbi s globalnim rastom – koji se predviđa na 2,7 posto u 2025. i 2026. – čini se da gospodarstva u razvoju ostvaruju bolje rezultate. Ipak, njihov napredak usporava u odnosu na vlastite povijesne razine rasta.
Od 2000. do 2010. godine, gospodarstva u razvoju bilježila su najbrži rast od 1970-ih, prema podacima Svjetske banke. Financijska kriza 2008.-2009. prekinula je ovu ekspanziju, ometajući trgovinu, ulaganja i ekonomsku integraciju zemalja, napominje Reuters. Priljevi izravnih stranih ulaganja u gospodarstva u razvoju, kao udio BDP-a, sada su otprilike na polovici razine iz ranih 2000-tih, istaknula je Svjetska banka. U 2024. godini, navodi se u izvješću, nove globalne trgovinske restrikcije bile su pet puta veće od prosjeka iz razdoblja od 2010. do 2019.
Svjetska banka upozorila je i kako će slab rast u gospodarstvima u razvoju biti nedostatan za značajno smanjenje siromaštva i postizanje razvojnih ciljeva. Do 2030. godine, procjenjuje se da će 622 milijuna ljudi ostati u ekstremnom siromaštvu. Glad i pothranjenost zahvatit će otprilike isti broj ljudi.
Gospodarstva u razvoju postala su međusobno ovisnija, što znači da usporavanje rasta ima široke posljedice. Više od 40 posto robe iz ovih zemalja ide u druga gospodarstva u razvoju, dvostruko više nego 2000. godine. Između 2019. i 2023. godine, ova gospodarstva činila su 40 posto globalnih doznaka, u usporedbi s 30 posto, u prvom desetljeću stoljeća. U budućnosti će gospodarstva u razvoju ipak naići na značajnije prepreke za ekspanziju, navela je Svjetska banka.
„Sljedećih 25 godina bit će mnogo teže za gospodarstva u razvoju nego posljednjih 25. Većina snaga koje su nekada podržavale njihov rast sada su nestale. Umjesto njih pojavili su se veliki izazovi: visoki dugovi, slabe investicije i rastući troškovi klimatskih promjena“, rekao je Indermit Gill, glavni ekonomist i viši potpredsjednik za razvojnu ekonomiju Svjetske banke.
Uz to, Svjetska banka istaknula je prijetnju uporne inflacije, koja bi mogla odgoditi smanjenje kamatnih stopa i time usporiti investicije.
Izvješće objavljeno u četvrtak istaknulo je načine za poboljšanje izgleda za rast, posebno predlažući jačanje trgovine kroz poboljšanje transportne infrastrukture i standardizaciju carinskih procesa. Trebalo bi se usmjeriti i na povećanje ulaganja te iskorištavanje potencijala radne snage, navela je Svjetska banka. Jedan od načina za to bio bi poticanje sudjelovanja žena u radnoj snazi.
Izvješće je također ukazalo na mogućnost boljih rezultata globalnog gospodarstva, osobito ako SAD i Kina uspiju ostvariti gospodarski rast. Kinesko gospodarstvo trenutačno se suočava s velikim izazovima zbog krize u sektoru nekretnina i slabe potražnje potrošača, što koči gospodarsku ekspanziju.
Pročitajte još:
Daljnje mjere poticaja mogle bi pomoći u preokretanju ove situacije, zaključila je Svjetska banka. Izvješće je dodalo da bi učinci snažnog rasta u SAD-u, koji je i dalje moguć, mogli biti „posebno izraženi“.
S obzirom na skorašnji dolazak novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa u Bijelu kuću, očekuje se da će međunarodne trgovinske napetosti dodatno rasti u nadolazećim godinama.