Švedski Ericsson: Smanjeni prihodi u drugom tromjesečju

Wikimedia Commons/Holger Ellgaard
Ericsson, Wikimedia Commons/Holger Ellgaard

Švedski proizvođač telekomunikacijske opreme Ericsson izvijestio je o smanjenju prihoda u drugom tromjesečju zbog nepovoljnih valutnih tečajeva, istaknuvši dobre rezultate u Sjevernoj Americi i smanjenje troškova.

U razdoblju od travnja do lipnja, neto prihod švedske kompanije iznosio je 56,1 milijardu kruna odnosno pet milijardi eura i bio je niži za šest posto nego u istom prošlogodišnjem razdoblju. Kada se isključi negativan utjecaj valutnih tečajeva bio je veći za dva posto.

Nepovoljni valutni tečajevi smanjili su prihod u drugom tromjesečju za 4,7 milijardi kruna, odnosno 406 milijuna eura, napominju u Ericssonu. 

Kada se isključe troškovi restrukturiranja, prenosi Hina, prilagođena operativna dobit iznosila je sedam milijardi kruna. U drugom tromjesečju prošle godine kompanija je u toj stavci bilježila gubitak od 11,9 milijardi kruna ili 1,03 milijarde eura. 

Najsnažniji rast prihoda Ericsson je zabilježio u regiji koja obuhvaća Sjevernu i Latinsku Ameriku, za deset posto, kada se isključi utjecaj valutnih tečajeva, pokazuje poslovno izvješće. Rast u Sjevernoj Americi bio je “dobar”, napominje uprava.

Prihod u Europi blago je porastao, a na ostalim tržištima bio je manji nego prošle godine, stoji u prezentaciji poslovnih rezultata.

Carine su tek neznatno zakočile rast prilagođene bruto marže u poslovanju u mobilnim mrežama, koja je u drugom tromjesečju iznosila 49,5 posto i bila je viša za 3,4 postotna boda nego u istom prošlogodišnjem razdoblju, i to zahvaljujući većim prihodima od licenci i smanjivanju troškova u prošloj godini, napominje uprava.  

„Proizvodimo u mnogim dijelovima svijeta, uključujući i Sjevernu Ameriku, i pokušat ćemo uravnotežiti proizvodne kapacitete, s obzirom na globalni utjecaj američke carinske politike“, rekao je financijski direktor Lars Sandström. 

Ericsson u tvornici u američkom Lewisvilleu proizvodi opremu za 5G mreže i sofisticirane antene, uz više od 500 zaposlenih radnika. Imaju i pet istraživačko-razvojnih centara s ukupno 7.000 radnika.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari