Sve više tehnoloških tvrtki prihvaća EU kodeks o umjetnoj inteligenciji

ChatGPT, Foto: Sanket Mishra/Pexels

Nova pravila o uporabi umjetne inteligencije (AI) u Europskoj uniji (EU) stupaju na snagu 2. kolovoza, što će utjecati na alate kao što su ChatGPT ili Gemini, dok je sve jasnija slika o tome koje tehnološke tvrtke su spremne potpisati dobrovoljni europski kodeks o uporabi AI-a.

Američki tehnološki div Meta je objavio da neće, kritizirajući pravila kao prepreku za inovacijama.

Kodeks, koji je Europska komisija predstavila protekli tjedan, donosi skup pravila koja se tiču transparentnosti, vlasničkih prava te pitanja sigurnosti. Prva dva elementa se odnose na sve one koji pružaju AI usluge, dok se sigurnost ponajprije tiče onih koji pružaju najnaprednije oblike AI-a.

Smatra se da su tvrtke koje potpišu kodeks suglasne sa zakonodavnim okvirom za umjetnu inteligenciju i očekuje se da će poslovati u sigurnijem pravnom ozračju, dok će one druge biti pod snažnijim inspekcijskim nadzorom Bruxellesa.

Američki pružatelj AI usluga Anthropic, koji je razvio alat Claude kao konkurenciju ChatGPT-u tvrtke OpenAI ili Geminiju Googlea, poručio je da će potpisati kodeks.

“Vjerujemo da kodeks promiče načela transparentnosti, sigurnosti i odgovornosti, a to su vrijednosti koje dugo vremena zagovara Anthropic u razvoju AI-a. Ako se smišljeno primijeni, zakon o AI i kodeks će omogućiti Europi korištenje najznačajnije tehnologije našeg vremena za jačanje inovacije i konkurentnosti”, naveli su iz te tvrtke.

OpenAI je također najavio potpisivanje uz napomenu da bi EU trebala iskoristiti trenutak i dati potporu inovatorima.

Pripremanje kodeksa počelo je prošloga rujna nakon što je Europska komisija odabrala grupu stručnjaka za tu zadaću, ali od samog početka ta je ideja naišla na snažne kritike. Većinom su se bunili nositelji vlasničkih prava tvrdeći da će porasti kršenja zakona koji regulira to pitanje te tehnološke tvrtke koje su isticale gušenje inovativnosti.

Predsjednik Microsofta Brad Smith je rekao prošlog tjedna da će i njegova tvrtka vjerojatno pristupiti kodeksu nakon što je još ranije govorio da želi da Microsoft bude glas razuma, prenosi Euronews.

Tako da Meta zasad ostaje jedina tvrtka koja se izjasnila jasno protiv. Njezin glavni direktor za globalne poslovanje Joel Kaplan je izjavio da Europa ide krivim putem što se tiče AI-a.

“Nakon pozorne analize kodeksa Meta neće potpisati jer dokument uvodi niz pravnih neizvjesnosti za one koji razvijaju modele, kao i mjere koje idu dalje od samog zakonodavnog okvira”, ustvrdio je.

Gry Hasselbalch, danska stručnjakinja koja se bavi podacima i etikom u području AI-a i koja je radila na kodeksu, napominje da on ne uvodi ništa novo kad je riječ o primjeni AI-a opće namjene u EU-u.

“Tvrtke kao Meta koje odluče ne potpisati ga i dalje moraju poštivati zakonski okvir. Stoga bi prihvaćanje kodeksa trebala biti formalnost. One će, naime, ipak trebati pročitati ga i slijediti kako bi razumjele kada se jedan AI sustav smatra sustavom opće namjene te što transparentnost, vlasnička prava i sigurnost zapravo znače u smislu zakona o AI-u”, pojasnila je.

Po njezinim riječima, sam europski zakon o AI-u se pretvorio u pokazatelja geopolitičkih sukoba.

“Zakon je napravljen kroz pažljivo dizajniran i proveden demokratski postupak kako bi se stvorila pravna izvjesnost u EU-u za one koji razvijaju i usvajaju AI. U biti, većina AI sustava se može razviti i koristiti na temelju postojećeg zakonodavstva i bez dodatnih zakonskih obveza koje postavlja zakon o AI-u”, napomenula je Hasselbalch.

Neke druge velike tvrtke kao što su Amazon i Google nisu se htjele izjasniti o tome hoće li prihvatiti kodeks.

Prvog dana kolovoza Europska komisija bi trebala objaviti popis tvrtki potpisnica.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari