Sve manje radno sposobnog stanovništva u Japanu dovodi do strukturnih promjena na tržištu rada koje pojačavaju pritisak na tvrtke da podižu plaće i cijene svojih usluga, objavila je središnja banka Japana (BOJ), u sklopu dva istraživačka rada.
Nalazi tih istraživanja podupiru argument japanske središnje banke da jačanje inflatornih pritisaka kroz povećanje plaća i cijena usluga opravdava podizanje kamatnih stopa sa sadašnjih razina nadomak nule.
Plaće zaposlenih na neodređeno su stagnirale, prenosi Hina, iako se nedostatak radne snage intenzivirao od sredine 2010-ih. Pritom su žene i starije zaposlenice popunjavale praznine preuzimajući slabo plaćene poslove s nepunim radnim vremenom.
Trend se sada mijenja jer sve manji broj žena i starijih radnika, sve veći broj radnih mjesta i povećanje plaća za poslove sa skraćenim radnim vremenom traže od kompanija povećanje plaća za stalno zaposlene, navodi ova središnja banka u istraživačkom radu o japanskom tržištu rada.
“Nedostatak radne snage izaziva promjene u ponašanju tvrtki pri određivanju visine plaća. Opseg dodatne ponude radne snage vjerojatno će se postupno smanjivati i procjenjuje da će zadržavati pritisak za povećanje plaća”, ističu iz BOJ-a.
Pritisak za povećanje plaća počinje zamjenjivati troškove sirovina kao glavnog pokretača inflacije, navodi BOJ u drugom istraživačkom radu o cijenama u japanskom sektoru usluga. Cijene raznih usluga – od lekcija engleskog jezika do poduka i masaža, porasle su zbog nastavka rasta troškova rada, objavili su u istraživanjima.
Pročitajte još:
S povećanjem pritiska na plaće, ponašanje se kompanija u određivanju cijena mijenja, navode iz BOJ-a, i podupire cijene u uslužnom sektoru, koje se nisu znatnije promijenile od kasnih 1990-ih.
12 Odgovora
Ide sve ća
Ajoj
Isto kao i kod nas
Nisu jedini
Ne zanima me sto je i kako je u Japanu!
Mene zanima
I oni muku muce s radnom snagom…
Tako i kod nas.
Nije to nikakav problem za Japan
Začuđujuće
Tako i kod nas bas
Ti ljudi rade po 10-15 sati dnevno…ma mama nek mu radi toliko