Supervizorica ESB-a: Potrebni su mehanizmi za procjenu utjecaja geopolitičkih rizika na banke

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/21/European_Central_Bank_in_blues.jpg/1024px-European_Central_Bank_in_blues.jpg
Zgrada ESB-a, Frankfurt, Foto: Wikimedia Commons/SolomonSree

Geopolitički rizici zahtijevaju razvoj mehanizma za procjenu njihovog utjecaja na banke, rekla je glavna supervizorica banaka u eurozoni Claudia Buch, upozorivši da sankcije mogu narušiti ugled zajmodavaca u eurozoni i utjecati na njihove financije.

Europska središnja banka (ESB) je od banaka zatražila da se povuku iz Rusije i da smanje izloženost, što su mnoge i učinile, naglasila je na skupu pod naslovom Evolucija supervizije banaka u Europi, koji je online organizirao američki Institut Petersen za međunarodnu ekonomiju.

Banke ne mogu biti izložene u zemljama u kojima rizici ne proizlaze iz ekonomije već iz rata i sankcija. ESB je zato bio prisiljen procijeniti kakve implikacije po ugled banaka mogu imati kršenje sankcija i eventualne kazne, uz moguće prelijevanje na njihovo upravljanje rizikom.

“Možemo izvući iz te situacije i širu lekciju jer mislim da geopolitički rizici neće nestati”, kazala je Buch, upozorivši i na promijenjeno geopolitičko okruženja te na promjene u poretku međunarodnih institucija.

“Zato sada vrlo intenzivno radimo na razvoju okvira koji možemo koristiti kao supervizori za upravljanje tim geopolitičkim rizicima. Okvir bi trebao biti instrument koji će nam pomoći da razumijemo kako ti rizici utječu na kreditne, tržišne, likvidnosne i poslovne pokazatelje određene banke”, istaknula je.

Početkom srpnja talijanska banka UniCredit zatražila je od Općeg suda EU-a pravno pojašnjenje obaveza koje joj je propisala Europska središnja banka, zahtijevajući da dodatno ublaži rizike poslovanja u Rusiji, prenosi Hina. ESB-ovi uvjeti za smanjivanje poslovanja nadilaze važeći pravni okvir, ustvrdila je talijanska banka u zahtjevu europskom sudu, zatraživši da budu stavljeni van snage do objave sudskog mišljenja.

Freepik.com
Banke, ilustracija, Foto: Freepik.com

UniCredit je od veljače 2022. smanjio prekograničnu izloženost Rusiji za 91 posto i domaću izloženost za 65 posto, piše u priopćenju objavljenom 1. srpnja. Nakon austrijske Raiffeisen Bank International, UniCredit je europska banka s najvećom izloženošću Rusiji, a ESB je u dopisu zatražio od banaka u eurozoni da smanje poslovanje, uz prijetnju novčanim kaznama, a u konačnici i gubitkom bankarske dozvole, rekli su izvori za Reuters.

Talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani naglasio je u osvrtu na UniCreditovu žalbu sudu da ESB mora uzeti u obzir uvjete u kojima talijanske kompanije posluju u Rusiji, u skladu sa sankcijama EU-a.

“Ishitrene odluke samo bi naštetile talijanskim i kompanijama EU-a. Čini mi se da je ESB otišao malo predaleko”, rekao je tada Tajani.

Institut Peterson za međunarodnu ekonomiju neovisna je i neprofitna organizacija u čijem odboru direktora, među ostalima, sjede bivši američki ministar financija Lawrence Summers, bivši guverner kanadske središnje banke i Bank of England Mark Carney, bivši predsjednik Svjetske banke Robert Zoellick, a počasni su direktori bivši šef američke središnje banke Alan Greenspan i bivši čelnik ESB-a Jean-Claude Trichet.

Podsjećamo, istraživanje koje je objavljeno preko vikenda pokazalo je da su i američke banke u problemima, ali njih muči druga vrsta rizika. Povjerljive procjene glavnog američkog bankovnog regulatora otkrile su da 11 od 22 velike banke koje nadzire imaju nedovoljno ili slabo upravljanje širokim spektrom rizika, prenosi Bloomberg, uključujući kibernetičke napade i pogreške zaposlenika.

Otprilike jedna trećina banaka dobila je ocjenu tri ili nižu na skali od pet bodova za svoje sveukupno upravljanje rizicima u procjenama Ureda kontrolora valute (OCC).

9 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari