Stečajni upravitelj Varteksa za Financije.hr: Potrebno je čudo da ostvarimo pozitivan poslovni rezultat

Varteks/Mall of Split
Prodavaonica Varteksa, Split, Foto: Mall of Split

Nadzorni odbor 5. srpnja dao je suglasnost Upravi varaždinskog Varteksa da pokrene stečaj, a nekoliko dana kasnije, tu suglasnost dali su i radnici – svjesni tada da je to jedini način da dobiju svoje zaostale plaće, ali i daju šansu stečajnom upravitelju da pokuša nastaviti poslovanje. Tih dana, Varteks je brojao više od 60 dana blokade računa.

Nakon otvaranja stečajnog postupka, sud je za stečajnog upravitelja odredio Tomislava Đuričina. U skladu sa zakonom, svim radnicima je otkazan ugovor o radu, te su utvrđena dugovanja. Posljednjih šest mjeseci, 120 radnika se vratilo za mašine, 16 maloprodajnih objekata radi, web-shop ponovo postoji. U listopadu je najavljeno i da je počela proizvodnja kolekcije za jesen/zimu 2025.

Kakva je sudbina Varteksa danas, za Financije.hr u intervjuu je otkrio stečajni upravitelj, Tomislav Đuričin.

Kakva je trenutačna situacija u tvrtki?

Trenutačno se proizvodnja u tvrtki i dalje odvija. Ovo što je u listopadu najavljeno, jeste bila proizvodnja zimske kolekcije, koja je u dućane stigla početkom studenog 2024. godine, s obzirom na to da i dalje posluje 16 maloprodajnih jedinica. Tada su dućani napunjeni novom kolekcijom i rezultati su poslije toga bili bolji, jer su naši kupci napokon mogli kupiti nešto primjereno godišnjem dobu. Prije toga, u trgovinama je bila samo ljetna kolekcija i zbog toga je bilo nužno, da bi održali proizvodnju i poslovanje, izaći sa zimskom kolekcijom kako bi i dalje ostvarivali prihode.

Koliko je radnika danas angažirano?

Sve skupa, danas u Varteksu radi 248 zaposlenika: od toga je 120 u proizvodnji a ostali radnici su u maloprodajnim jedinicama te oni angažirani na ostalim poslovima. Prije stečajnog postupka, bilo ih je 539. Podsjećam, na početku stečaja, svim radnicima su otkazani ugovori o radu, jer takve su zakonske odredbe, da bi se mogla izračunati njihova ukupna potraživanja. Odmah po raskidanju ugovora, s nekim od njih su sklopljeni ugovori na određeno, jer je to jedino moguće u sklopu stečajnog postupka. Prvi ugovori su sklopljeni sa zaposlenicima u trgovinama, kadrovskoj i računovodstvu, zbog potreba stečajnog postupka. Ostali radnici tada su upućeni na Zavod za zapošljavanje. Kako je pokrenuta proizvodnja, oni su sukcesivno povučeni sa Zavoda u proizvodnju. Trenutačno, ovaj broj radnika je zadovoljavajući, no hala u kojoj radnici rade namijenjena je za više stotina radnika, tako da tih 120 radnika unutra izgleda kao da nikog ni nema. Također, režijski troškovi su isti – i veliki, bez obzira koliko radnika unutra radi, i to je ono što opterećuje proizvodnju i utječe na profitabilnost.

Hina
Štrajk radnika Varteksa, Varaždin, Foto: Hina/S. Kalajdžija/Svibanj 2024.

Je li bilo zatvaranja pojedinih maloprodajnih objekata?

Broj maloprodajnih objekata se reducirao netom prije pokretanja stečajnog postupka. Tada su zatvorena dva dućana i to u Vinkovcima i Dubrovniku, dok je u kolovozu zatvoren dućan u Splitu, gdje su bila dva, sada radi jedan. Ostalo nije mijenjano. Ponovo je pokrenut web-shop u prosincu, jer je i on također prestao s radom prije stečaja, pa je sad napravljena nova verzija. Sada smo, više manje, na istom broju maloprodajnih objekata kao i prije samog stečaja.

Kolika su utvrđena potraživanja vjerovnika?

Tražbine su prijavljene u dosta velikom iznosu, nešto više od 35 milijuna eura. Međutim, na ročištu za ispitivanje tražbina, vjerovnici su međusobno osporavali tražbine tako da je utvrđen samo manji dio. Vjerovnici su od tih oko 35 milijuna osporili sve skupa skoro 22 milijuna eura i njihovo utvrđivanje je sad predmet sudskih postupaka.

Je li Varteks imao potporu institucija u posljednjih šest mjeseci, kao naše najstarije tekstilno poduzeće?

Imali smo jaku potporu naših institucija, pogotovo od partnera kao što je ministarstvo obrane. Sad za njih radimo odore i najavili su i novi ugovor kao i ostale institucije, koje su i dalje vjerne Varteksu, jer su zadovoljni kvalitetom onog što im se isporuči.

Varteks/Mall of Split
Prodavaonica Varteksa u Splitu, Foto: Mall of Split

Koliko je izazovno bilo napraviti ponovo dogovor s radnicima? Što je Vama bio najveći izazov?

Najveći izazov bio je ponovo pokrenuti proizvodnju, upravo zato što prvo radnicima morate dati otkaz pa ih ponovo zvati da rade i to na određeno vrijeme. S jedne strane, dobar dio je razumio cijeli proces, neki nisu. Zaposlenici trebaju svoju plaću da bi mogli funkcionirati i razumljivo je da su sve ove turbulencije izrazito teške. Neki od njih su se, kao što smo rekli, vratili u Varteks, neki su relativno brzo otišli i u neke druge tvrtke. No, neki su još na burzi i toga smo svjesni. I to je jako kompleksno. Najveći dio naše radne snage je u Varteksu više od 30 godina, i to su najvećim djelom žene. Taj dio posla nikad nije lagan, kad morate otpuštati radnike. Mnogo je ljepše kad ih vraćate na posao te se nadamo da će se taj trend i nastaviti. Mi danas ne možemo stvarati nikakve dugove, prihodi i rashodi moraju biti egzaktni i točni. No, nas i svaka izmjena financijskih i poreznih politika u Hrvatskoj dodatno i potpuno drugačije opterećuje, nego druge tvrtke, jer svaki dodatni euro može dovesti do jednog radnika manje u proizvodnji. Mi nismo kandidati ni za dodatne poticaje od države jer nemamo ni radnike na neodređeno, jer nam zakon ne dozvoljava, i onda je to jedan začarani krug.

Kako će izgledati financijsko izvješće za 2024. godinu? Ostvaruje li Varteks prihode u posljednjih šest mjeseci?

U ovih šest mjeseci smo jako zadovoljni prodajnim rezultatima trgovina. Problem je u izuzetnoj sezonalnosti prodaje, jer u siječnju – htjeli mi to ili ne, mogli mi to ili ne – roba mora na popuste, jer to su pravila ove industrije. U veljači i ožujku su uvijek niži prodajni rezultati pa nas i to očekuje u narednom periodu. Nažalost, stari partneri Varteksa su imali dosta problema u prethodnom periodu pa nam se jako teško vraćaju i ta dva, tri mjeseca koja su, da tako kažemo, posebno izazovni i trebaju nam dodatni poslovi da zadržimo radnu snagu, još uvijek nemamo pokrivene. Stari partneri nisu otišli pod, recimo, lijepim uvjetima iz Varteksa nego su morali otići i sad ih je strah da se vrate i da rade s nama kad je ovako nezavidna situacija. Istovremeno su i svjesni da oni mogu stabilizirati situaciju no rizik za njih je prevelik. I to su vječiti pregovori s njima, koji još traju, što je i očekivano s obzirom na kompleksnost situacije.

Kako će izgledati završni račun za 2024. godinu?

Završni račun nije pozitivan, ali nije ni očekivano da bude. On u Varteksu nije godinama unazad bio pozitivan, osim ako izuzmemo 2021. godinu, kada su prodali određene nekretnine, što se vidjelo i u pozitivnom financijskom rezultatu. No, točne podatke ćemo prezentirani odboru vjerovnika i skupštini vjerovnika, koja će na osnovu njih moći donijeti odluke o daljnjem tijeku stečajnog postupka.

Postoji li šansa da Varteks postane neki novi Pevex?

Izuzetno teško, jer se radi o specifičnoj, niskoakumulativnoj tekstilnoj industriji, koja na žalost, nije konkurentna, nije atraktivna. I veliki svjetski brendovi imaju financijske probleme, rade udruživanja, ovo je zaista specifična industrija. Ovdje su drugačija pravila i uz puno sreće, volje i truda – možda.

VARTEKS d. d. u stečaju

Zagrebačka ulica 94, 42000, Varaždin, Hrvatska

Poslovni prihodi (EUR):
13.652.642,69 (2023)
Broj zaposlenih:
662 (2023)

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari