Španjolski izvoznici maslinovog ulja pauziraju investicije, očekuju pad cijena

Freepik.com
Ulje, ilustracija, Foto: Freepik.com

Jedan od glavnih španjolskih proizvođača maslinovog ulja razmatra pauziranje planiranog proširenja u SAD zbog trgovinskog rata kojeg je pokrenuo Washington, dok drugi proizvođači požuruju izvoz na američko tržište kako preduhitrili stupanje na snagu novih carina u srpnju.

Španjolska je najveći svjetski proizvođač maslinovog ulja, a na tamošnje maslinare otpada oko 40 ukupne globalne proizvodnje tog dragocjenog proizvoda. Na američko tržište svake godine iz Španjolske dolazi oko 180.000 tona maslinovog ulja.

“Na srednji ili dulji rok možda ćemo morati više ulagati u SAD, i radi se u konačnici o ulaganjima koja će otići tamo, umjesto u Europu,” rekao je Antonio Luque, direktor tvrtke Dcoop, jednoe od dvije kompanije koje proizvode u Americi najprodavaniji brend ulja Pompeian.

Luque kaže da bi Dcoop, zadruga u kojoj je već oko 75.000 kućanstava u regiji Andaluziji u južnoj Španjolskoj, mogla svoje zasad skromne nasade maslina u SAD-u, gdje Pompeian trenutno drži dvije punionice ulja. Prošle godine, prodaja Dcoopa na američkom tržištu iznosila je 240 milijuna eura.

Nova vlada američkog predsjednika Donalda Trumpa uvela je carinu od 10 posto uvoz većine europske robe, uključujući i maslinovo ulje. Najavila je i dodatnih 10 posto carine na europsku robu, no onda je prošlog tjedna od toga privremeno odustala i za dodatni namet uvela odgodu od 90 dana, dakle do početka srpnja. Luque rekao za agenciju Reuters da je neizvjesnost oko američke trgovinske politike otežala planiranje novih investicija, no da se Dcoop i dalje nada da će uspjeti povećati svoj udio na američkom tržištu, i da trenutna carina od 10 posto neće značajnije ugroziti prodaju.

Španjolska udruga izvoznika masline i maslinovog ulja Asoliva očekuje da će ponuda maslinovog ulja u narednim mjesecima naglo porasti, uglavnom zbog oporavka nasada nakon duljeg perioda teške suše, i kaže kako bi izgledan pad cijena zbog veće ponude mogao dovesti do pada cijena, što bi onda moglo poništiti efekt Trumpovih carina.

Drugi španjolski proizvođači, kao što je Nortoliva u zapadnoj Kataloniji, koja izvozi 10 posto svoje godišnje proizvodnje u SAD, ubrzavaju slanje pošiljki ulja prije no što veće carinske stope stupe na snagu. “Naši američki kupci povećavaju narudžbe, žele ubrzati pošiljke kako bi izbjegli plaćanje dodatne carine koje kreću za 90 dana,” rekao je direktor Nortolive Jordi Guiu.

Po podacima Međunarodnog monetarnog fonda (IMF) cijene maslinovog ulja na globalnom tržištu gotovo su se prepolovile u posljednjih godinu dana, od 9.915 dolara za tonu u ožujku 2024. do 5.603 dolara u ožujku 2025. Rekordne cijene bile su u siječnju prošle godine, kad je suša u Španjolskoj smanjila urode, te gurnula cijene do 10.281 dolara za tonu.

Iako cijene za potrošače padaju i u Europskoj uniji i Hrvatskoj, po najnovijim podacima za ožujak koje objavljuje Tržišni informacijski sustav u poljoprivredi (TISUP) veleprodajne cijene maslinovog ulja u Hrvatskoj i dalje su daleko najskuplje u Europi. Cijena ekstra djevičanskog maslinovog ulja u pakiranjima od 1 litre i više u prosjeku su u veljači iznosile 9,59 eura, što u odnosu na veljaču prethodne godinu ukazuje na pad od 16,1 posto.

Veleprodajna prosječna cijena ekstra djevičanskog maslinovog ulja u EU je u veljači bila 633 eura za 100 kilograma, što predstavlja pad od 30,2 posto godišnje u odnosu na 907 eura u veljači 2024. No u Hrvatskoj je veleprodajna cijena u istom razdoblju dosegnula 1.052 eura za 100 kilogama, što je 66,2 posto iznad europskog prosjeka, i 16 posto niže u odnosu na godinu ranije.

Neobično visoke cijene u Hrvatskoj obično se opravdavaju manjim nasadima i skupljim troškovima proizvodnje, kao i navodno kvalitetnijim proizvodom kojem su domaći kupci još uvijek lojalni.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari