S&P: Središnja Europa neće imati koristi od povećanja njemačke javne potrošnje

Ilustracija: Hermann Traub / Pixabay

Središnja Europa ne može računati na neki značajan dobitak od najavljene povećane njemačke javne potrošnje, usprkos snažnim vezama koje tamošnje države imaju s njemačkim gospodarstvom, jer će se dio očekivanog rasta zbog fiskalnih poticaja poništiti efektom američkih carina i opće globalne neizvjesnosti, rekli su analitičari iz kuće S&P Global za agenciju Reuters.

Njemačka je prošlog mjeseca konačno odobrila veliki val javnog zaduživanja za kojeg se očekuje da će potaknuti rast inače anemičnog gospodarstva i pomoći sve slabijem korporativnom sektoru, iako se očekuje da reforme donijeti rezultate tek u srednjem roku i da neće pružiti brzo rješenje za probleme već ove godine.

Zemlje središnje Europe imaju duboke trgovinske veze s njemačkim gospodarstvom, a posebice s automobilskim sektorom, jer u te države odlazi oko 20 do 30 posto njegovog izvoza. Međutim, usporavanje rasta Njemačke posljedično je opteretilo i srednjoeuropska gospodarstva u posljednjih nekoliko godina.

“Smatramo da će njemačka fiskalna ekspanzija uglavnom podržati šira domaća ulaganja u Njemačkoj i domaću potražnju, i da neće direktno pomoći nekim dijelovima industrije u središnjoj i istočnoj Europi,” kazali su iz S&P Globala u odgovoru na medijski upit.

S&P prognozira da će njemački fiskalni paket dodati oko 0,1 postotna boda njemačkom gospodarskom rastu ove godine, što će se postupno povećavati do 0,9 postotnih bodova do 2028. godine, pod uvjetom da se reforme provedu bez previše kašnjenja i zastoja.

“Ti efekti koji potiču rast će s druge strane imati protutežu niza faktora, između ostalog i različitih dimenzija učinaka američkih carina, a komponenta opće neizvjesnosti posebice će biti istaknuta tijekom 2025. godine,” navodi se u izvješću.

Poljska, koja je najveće gospodarstvo srednje Europe, manje izloženo takvim rizicima zbog velikog domaćeg tržišta i manje ovisnosti o izvozu automobila, rekla je da bi američke carine mogle smanjiti gospodarski rast za 0,4 postotna boda. Vlasti u susjednoj Češkoj i Mađarskoj, čije ekonomije su više usmjerene na izvoz, procijenile su da bi utjecaj američkih carina mogao manjiti gospodarski rast za 0,5 do 0,6 postotnih bodova, a sljdeće godine bi se efekt mogao dodatno pogoršati.

S&P je u petak snizio izglede za kreditni rejting Mađarske, sa stabilnih na negativne, zbog sve većeg rizika za fiskalnu stabilnost uslijed trgovinskih ratova, nižih priljeva sredstava iz Europske unije, te visokih troškova otplate duga i povećanje izdvajanja iz proračuna uoči izbora u travnju 2026. godine.

Iz te agencije za kreditni rejting priopćili su da su revidirane gospodarske prognoze za Mađarsku uključile moguće pozitivne i negativne rizike od njemačke fiskalne ekspanzije i američkih carina.

“Kad se sve uzme u obzir, u usporedbi s našim izvješćem iz listopada, znatno smo snizili prognozu realnog gospodarskog rasta za 2025. godinu, na 1,5 posto s ranijih 3,0 posto, dok smo za 2026, smanjili prognozu na 2,5 posto, s ranijih 2,9 posto,” navodi se u izvješću.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari