Europska komisija je upozorila na strm rast nesigurnih proizvoda na tržištu Europske unije (EU), a na prvom mjestu u tom kontekstu istaknuti su kozmetički proizvodi te uvoz iz Kine.
Izvješće je, uz ostalo, dio nastojanja Bruxellesa da se suzbije uvoz jeftine robe putem trgovine online, odnosno kupnjom na platformama kao što su Temu, Shein ili Amazon Marketplace.
Prema tom izvješću, Europska je komisija u 2024. godini primila 4.137 upozorenja iz članica EU-a o opasnim proizvodima i to je najveći godišnji broj otkako je sustav upozorenja uspostavljen 2003. godine. Prve godine je bilo tek 139 upozorenja, a u 2023. ih je bilo 3.142.
Na kozmetičke proizvode je otpadalo 36 posto upozorenja, a najčešći faktori rizika bile su opasne kemikalije, odnosno sintetička supstanca pod imenom BMHCA koja je zabranjena u EU zbog štetnih učinaka na reproduktivni sustav. Riječ je o butilfenil metilpropionalu koji se obično koristi kao parfem u kozmetičkim preparatima i prašcima za pranje rublja.
Nakon toga najviše je upozorenja bilo na igračke, i to 15 posto, te na električne aparate 10 posto.
Otprilike 40 posto rizičnih proizvoda na koje je upozoreno prošle godine uvezeno je iz Kine.
Europski su potrošači kupili jeftinije proizvode putem e-trgovine u vrijednosti od više od četiri milijarde eura. Od toga je oko 90 posto došlo iz Kine, a takve narudžbe se rijetko kontroliraju jer nisu u sustavu carina.
Bruxelles je u veljači predložio da se ukine carinsko izuzeće za proizvode vrijednosti manje od 150 eura te da se tvrtke koje se bave e-trgovinom učini odgovornima za prodavanje opasnih ili nelegalnih proizvoda na svojim platformama. U okviru toga je predloženo i stvaranje europske carinske službe.
“Online prodaja je dramatično narasla proteklih godina. Znatan dio tih proizvoda evidentno ne zadovoljava naše stroge sigurnosne standarde i regulative što predstavlja ozbiljan rizik za potrošačku sigurnost te stvara nelojalnu konkurenciju za sve tvrtke koje poštuju europska pravila. Kina je izvor velikog dijela tih proizvoda i zato stavljamo prioritet na bilateralnu suradnju s kineskim vlastima”, prenosi Financial Times riječi europskog povjerenika za zaštitu potrošača Michaela McGratha.
Osim kod kozmetike opasne kemikalije su detektirane kod e-tekućina, odjeće, nakita i igračaka, navodi se u izvješću Europske komisije.
Upozorenja su bila izdana i za neke električne aparate te motorna vozila.
Zemlja koja je objavila najveći broj takvih upozorenja bila je Italija. Bilo ih je čak 1.089, a 94 posto tih upozorenja se odnosilo na kozmetičke proizvode.
Njemačka je bila druga sa 471 upozorenjem pri čemu se 50 posto tih upozorenja odnosilo na motorna vozila. Slijeda Švedska s 386 upozorenja, a 49 posto je bilo vezano za električne naprave. Na četvrtom je mjestu Mađarska s 365 prijava od čega je 47 posto za kozmetičke proizvode.
Iz Hrvatske su došla 23 upozorenja, a 74 posto se odnosilo na opasne igračke. Opasnost od gušenja je naveden kao rizik u 43 posto prijavljenih slučajeva, a nakon toga kemikalije u 30 posto prijava te električni šok u 13 posto upozorenja.
Zanimljivo je da je Italija druga zemlja i kao izvor opasnih proizvoda na tržištu EU-a nakon Kine, i to s udjelom od 16 posto.
Na ostale zemlje EU-a i Europskog ekonomskog prostora (EEA) otpada 24 posto.
Isključe li se kozmetički proizvodi, onda na Kinu kao izvor otpada 61 posto rizičnih proizvoda, a na zemlje EU-a i EEA-a 19 posto.
Pročitajte još:
Kineska trgovinska komora pri EU je poručila da treba “izbjeći politizaciju trgovine i teme sigurnosti proizvoda”.
“Sigurnost robe na europskom tržištu je zajednička odgovornost i mi ostajemo predani suradnji s europskim partnerima kako bi se podržali visoki standardi u globalnim nabavnim lancima”, priopćili su.
8 Odgovora
La Roshe Posay isto vjerojatno među kozmetičkim proizvodima, šokirala sam se kad sam čula.
Važno je osigurati da svi proizvodi ispunjavaju sigurnosne standarde kako bi se zaštitila djeca i spriječile potencijalne nesreće.
Igračke sigurno spadaju u tu skupinu i mozda određeno posuđe također…
da da
Katastrofa je to sto rade s tim igračkama
Katastrofa
Djeci netrebaju igračke nego mobiteli….
Ovo je uzas, vise nista nije sigurno ni igracke ni hrana ni nistaa