Slovenska tvrtka Plinovodi, operator prijenosnog sustava za prirodni plin, potpisala je s više od 50 slovenskih poduzeća ugovor o osnivanju konzorcija “Vodik za korisnike – SloH2U”. Konzorcij SloH2U, kako su priopćili iz tvrtke Plinovodi, predstavlja sustavni odgovor slovenskih industrijskih potrošača na potrebu restrukturiranja za korištenje vodika i obnovljivih plinova.
Uključivanje više od dvije trećine industrijskih potrošača prirodnog plina u konzorcij jasno pokazuje, tvrdi ova tvrtka, da se Slovenija ozbiljno spremna ostvariti europske ciljeve dekarbonizacije.
Marjan Eberlinc, generalni direktor Plinovoda, istaknuo je da je osnivanje konzorcija SloH2U velika slovenska inicijativa za vodik, koja povezuje ključne zainteresirane strane iz industrije, energetike i države s ciljem koordinirane, tehnički izvedive i pravovremene tranzicije ka dekarboniziranoj budućnosti, navedeno je u objavi na službenoj stranici tvrtke.
Bojan Kumer, ministar okoliša, klime i energetike Vlade Slovenije, naglasio je da za uspješan prijelaz na niskougljičnu energiju nisu dovoljni samo infrastrukturni projekti.
“Potrebna nam je industrija koja je spremna ulagati, eksperimentirati i surađivati”, dodao je ministar Kumer.

Prema riječima Matije Bitenca, člana Upravnog odbora i zamjenika generalnog direktora Plinovoda, platforma je osnovana nakon razgovora s industrijom o stvarnim potrebama, kao i tehnološkim, financijskim, geopolitičkim i regulatornim izazovima.
„Posljednjih mjeseci s industrijom razgovaramo o stvarnim potrebama, kao io tehnološkim, financijskim, geopolitičkim i regulatornim izazovima. SloH2U platforma nije ideološka deklaracija, već konkretan temelj za razvoj korisničke infrastrukture, konkretne pilot projekte i integraciju u europski vodikov ekosustav“, naveo je Bitenc.
Platforma SloH2U nije, kako kaže, ideološka deklaracija, već konkretna osnova za razvoj infrastrukture za korisnike, konkretne pilot projekte i integraciju u europski vodikov ekosustav.
Peter Čas, generalni direktor tvrtke Steklarna Hrastnik, naglasio je da za industriju više nije pitanje hoće li, već kako dekarbonizirati procese.
„Za industriju više nije pitanje hoće li, nego kako dekarbonizirati procese. Suradnja s infrastrukturnim partnerima poput Plinovodi ključna je kako bi se osiguralo da se ova tranzicija ne dogodi prekasno ili presporo. Inicijativa SloH2U pravi je odgovor u pravo vrijeme – s jasnim smjerom i tehničkim temeljima“, naveo je Čas.
Pročitajte još:
Inicijativa SloH2U je, prema njegovim riječima, pravi odgovor u pravo vrijeme – s jasnim smjerom i tehničkom osnovom.
Inače, krajem 2024. Slovenija je postala dio Partnerstva za čisti vodik Europske unije. U ožujku iste godine osnovan je i konzorcij za niskougljični vodik.
Jedan odgovor
Vrlo vjerovatno u korist obje strane.