Zeleni i niskougljični vodik polako se uvode u Europu. Izgrađen je mali broj elektrolizera, skromnih kapaciteta. Ova tehnologija još je daleko od praga konkurentnosti. S druge strane, neke tvrtke koje koriste ovu vrstu goriva ili sirovine teško pronalaze dovoljne količine.
Upravo zato je natječaj Europske banke vodika privukao 61 ponudu za projekte u 11 zemalja Europskog gospodarskog prostora u svojoj drugoj dražbi za proizvodnju obnovljivog vodika. Ukupan iznos zatraženih bespovratnih sredstava iznosi preko 4,8 milijardi eura, što je četiri puta više od raspoloživih sredstava.
Unatoč tome, ostaju pitanja o konkurentnosti i brzini uvođenja čistog vodika. Zrakoplovna industrija je, po svemu sudeći, barem privremeno obustavila razvoj projekata letjelica na vodik. U cestovnom prometu udio automobila i autobusa s pogonom na vodik i dalje je zanemariv, iako su neke prognoze optimistične. Također, takozvani čisti vodik trenutačno nema alternativu u dekarbonizaciji nekih industrijskih procesa, primjerice u proizvodnji željeza (i uglavnom čelika iz njega).
Izgledi daljnjeg razvoja ovise o trenutačnim ograničenjima dosega ove tehnologije i troškovima ulaganja. Primjerice, vodik se može pomiješati s fosilnim (prirodnim) plinom za upotrebu u kućanstvu a jedno je i od rješenja za skladištenje viška energije iz vjetroelektrana i solarnih parkova.
No, spor rast potražnje dovodi do financijskog opterećenja u industriji zelenog vodika, unatoč ogromnim subvencijama u Europskoj uniji. U međuvremenu je danski proizvođač elektrolizera Green Hydrogen Systems podnio zahtjev za zaštitu od vjerovnika.
Istaknuo je kako su uvođenje ove tehnologije i razvoj projekata proizvodnje vodika bili iznenađujuće spori, a proces razvoja i komercijalizacije njegovog elektrolizatora serije X trajao je neočekivano dugo. Nadalje, ukupna kretanja na tržištu zelenog vodika su nepovoljna, objasnila je tvrtka.

Ali EU, kako prenosi Balkangreenenergynews.com, ne odustaje od svojih velikih ambicija, posebice u kontekstu svojih planova za reindustrijalizaciju. Elektrolizatori su važan element među takozvanim tehnologijama nulte emisije, koje namjerava u potpunosti ovladati i plasirati u cijelom svijetu.
Nakon prve, pilot aukcije provedene preko Europske banke vodika, odaziv na drugi poziv pokazao je iznimno velik interes za subvencije za obnovljivi vodik. Ukupna tražena potpora kroz bespovratna sredstva iznosi više od 4,8 milijardi eura – četiri puta više od raspoloživog proračuna Fonda za inovacije. Sredstva dolaze iz prihoda iz EU sustava trgovanja emisijama (EU ETS).
Iznos uključuje 200 milijuna eura za korištenje obnovljivog vodika ili njegovih derivata za vodeni promet. U ovom segmentu prijavilo se osam proizvođača koji bi opskrbljivali svoje kupce u ovom sektoru. Natječaj je objavljen 3. prosinca, a sudionici su imali rok za podnošenje prijava do 20. veljače 2025. godine.
Aukcije obnovljivog vodika osmišljene su kako bi podržale stvaranje europskog tržišta ublažavanjem rizika za ulagače osiguravanjem javnih sredstava. Odabrani korisnici dobit će fiksnu premiju do deset godina. Kupci ili potrošači koji daju najviše za kupnju vodika spajaju se s proizvođačima koji ga nude po najnižim cijenama. Zatim tu razliku pokriva Fond za inovacije.

Uoči aktualnog kruga, Europska komisija spustila je gornju granicu ponuđenih cijena s 4,5 na četiri eura po kilogramu. Vrijednost glavne opreme iz Kine može iznositi najviše 25 posto po projektu. Planirani elektrolizatori pokrili bi 7,3 posto cilja Europske unije za proizvodnju obnovljivog vodika.
Pristigle su prijave za elektrolizere ukupnog kapaciteta 6,3 gigavata električne energije. Planirana postrojenja proizvela bi 7,3 milijuna tona obnovljivog vodika u deset godina. To je 7,3 posto REPowerEU cilja domaće proizvodnje za razdoblje do 2030. godine.
„Broj ponuda na ovoj, drugoj dražbi putem Europske banke vodika pokazuje koliko je Inovacijski fond atraktivan kao alat za industrijsku dekarbonizaciju i europsku konkurentnost.“ Ovaj kontinuirani apetit naše industrije jača razvoj europskog tržišta čistog vodika. Kao ključni pokretač našeg cilja postizanja klimatske neutralnosti do 2050., vodik igra ključnu ulogu u smanjenju emisija u sektorima koje je teško dekarbonizirati. To će ojačati europsko industrijsko vodstvo u nastajanju čistih tehnologija, osiguravajući dugoročnu ekonomsku održivost i globalnu konkurentnost,” rekao je Wopke Hoekstra, europski povjerenik za klimatske akcije, Net Zero i čisti rast.
Nakon evaluacije prijava, objava popisa i rangiranja valjanih prijava planira se do kraja svibnja. Očekuje se da će potencijalni korisnici potpisati ugovore o bespovratnim sredstvima do studenoga, navodi se u priopćenju. Ti projekti zatim imaju dvije i pol godine da dovrše svoje financijske strukture i pet godina da počnu proizvoditi obnovljivi vodik.
Pročitajte još:
Države članice imaju na raspolaganju popratni mehanizam dražbi kao usluge. Naime, rezultati aukcija mogu privući potporu i na državnoj razini, a da se ne krše pravila EU o državnim potporama. Španjolska, Litva i Austrija u sklopu druge aukcije Europske banke vodika za ovu su namjenu izdvojile ukupno 836 milijuna eura. Sljedeća dražba bit će raspisana prije kraja godine.
Osim toga, Europska komisija osmišljava međunarodnu komponentu Europske banke vodika kako bi privukla uvoznike. Ideja je udružiti financijska sredstva zemalja EU i provesti međunarodne dražbe.
Jedan odgovor
Sve je to još u začetku..