Dva sindikata koja spadaju među jače u Europi optužila su predsjednicu Europske središnje banke (ESB) Christine Lagarde da umanjuje prava zaposlenika u toj frankfurtskoj instituciji čime zapravo eskalira već dulje vrijeme tinjajući tamošnji sukob o radničkim pravima.
Najnoviji okršaj uključuje promjene koje je predložilo čelništvo ESB-a za radničko vijeće te institucije. Radničko vijeće je važno tijelo izabranih zaposlenika koje zastupa njihova prava.
Prema njemačkom zakonu, izabrani predstavnici u radnička vijeća oslobođeni su obveza na dotadašnjim radnim mjestima da bi se mogli u potpunosti posvetiti predstavljanju interesa zaposlenika. U isto vrijeme primaju svoju uobičajenu dotadašnju plaću.
Prema prijedlogu iz vrha ESB-a, glasnogovorniku radničkog vijeća bi bilo dopušteno posvetiti 75 posto radnog vremena toj ulozi. Ostali članovi vijeća bi morali 50 posto radnog vremena obavljati svoje dotadašnje uobičajene radne zadaće.
Prema tvrdnjama iz sindikata, ESB želi smanjiti kapacitet ljudi u radničkom vijeću da se bore za zaposlenike.
Odnos vodstva ESB-a i predstavnika zaposlenika već je postao tradicionalno napet i bremenit. Dosad se to očitovalo u javnim sukobima i nizom sudskih postupaka.
Zahvaljujući drugačijem položaju ESB-a kao međunarodne institucije, članovi tamošnjeg radničkog vijeća imaju nepovoljnije uvjete no što je to slučaj u njemačkim tvrtkama.
Trenutačno, od devet članova tog vijeća, dva člana rade puno radno vrijeme na predmetima vezanim za predstavljanje zaposlenika. Tri člana tome posvećuju 70-80 posto posla, a ostali 50 posto.
ESB želi promjenu uvesti od sredine iduće godine uz obrazloženje da će to članovima radničkog vijeća pomoći da nastave s karijerom iako imaju i novu ulogu.
Direktorica odjela za ljudske resurse Eva Murciano je rekla da su predviđena i dodatna rješenja kao što je povećanje broja članova radničkog vijeća za jednu osobu.
Zaposlenici ESB-a dobili su potporu Europskog sindikata uslužnog sektora EPSU s osam milijuna članova i njemačkog sindikata Verdi s 1,9 milijuna članova.
Predsjednici tih sindikata odvojeno su pisali Lagarde tražeći da odustane od predloženih izmjena. Frank Werneke iz Verdija je istaknuo da bi njihova provedba bitno smanjila predstavnička prava zaposlenika i prostor za smislen socijalni dijalog.
Pročitajte još:
Frankfurtski odvjetnik koji se bavi pravima zaposlenika Peter Krebühl rekao je za Financial Times da profesionalno i učinkovito predstavljanje zaposlenika znači potpuni fokus na tu zadaću.
“Čini se da ESB ima izraženo represivno stajalište u kontekstu internih poslovnih odnosa”, ustvrdio je.