Samo 11 posto hrvatskih poduzeća koristi umjetnu inteligenciju u poslovanju

Stockcake.com
Digitalizacija. Foto: Stockcake.com

Hrvatska je prema najnovijem DESI izvješću Europske komisije o digitalnoj transformaciji ostvarila najznačajniji napredak dosad, no dubinski problemi, od niske iskoristivosti mreža do slabog razvoja umjetne inteligencije i digitalnih vještina još uvijek predstavljaju izazove u pogledu ubrzanja digitalne tranzicije, upozorili su u petak iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) u “Fokusu tjedna”.

Prema najnovijem izvješću Europske komisije o digitalnoj transformaciji (DESI – Indeks digitalnog gospodarstva i društva), Hrvatska je među najbrže rastućim članicama EU kada je riječ o razvoju digitalne infrastrukture.

Pokrivenost kućanstava FTTP mrežama, piše Hina, doseže 75,4 posto, uz gotovo trostruko brži rast od EU prosjeka.

Međutim korištenje ultra-brzih mreža ostaje nisko, jer samo 4,7 posto kućanstava koristi mreže brzine od barem jedan GBit/s, što je otprilike četiri puta niže od EU prosjeka, navode iz HUP-a.

Preporučuju stoga da se stimulira potražnja vaučerima za kućanstva i male tvrtke i prije 2027. godine, kako bi se osigurala održivost dosadašnjih ulaganja.

Na nacionalnoj razini, pokrivenost 5G tehnologijom je 45,18 posto, dok EU prosjek iznosi 67,72 posto. Nadalje, prošle je godine svega 11,8 posto poduzeća u Hrvatskoj primjenjivalo umjetnu inteligenciju u poslovanju, što je malo ispod EU prosjeka od 13,5 posto, no daleko od ciljanih 75 posto do 2030. godine.

“Zaostajanje u integraciji digitalnih alata ograničava konkurentnost poduzeća i dugoročni potencijal rasta gospodarstva i moglo bi ga se povezati s realnim padom produktivnosti u ICT sektoru od 21 posto tijekom posljednje dvije godine, dok na razini EU stagnira”, konstatiraju iz udruge poslodavaca.

Stoga HUP-ICT Udruga daje preporuke za povećanje korištenja širokopojasnih mreža, prije svega da se olakša gradnja mreža, uključujući rješavanje problematike visokih naknada za pravo puta, ograničavajućih prostornih planova te legalizacije infrastrukture, kao i da se zaustavi praksa određivanja lokalnih poreza i drugi nameti JLS-a za gradnju telekomunikacijskih mreža.

Zatim, preporučuju da se ubrza punu gigabitnu i 5G pokrivenost u srednjem pojasu (3.6 GHz) bržim izdavanjem dozvola za gradnju, poveća alokacija bespovratnih sredstava za gradnju VHCN mreža u ruralnim područjima te potiče potražnja za optikom vaučerima za kućanstva i SME-ove prije 2027. godine.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari