Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa objavila je da je tvrtki Commonwealth LNG izdala dozvolu za novi izvozni projekt, potvrdivši u praksi ukidanje moratorija koji je uveo bivši predsjednik Joe Biden.
Prije nešto više od godinu dana kabinet bivšeg američkog predsjednika obustavio je izdavanja dozvola, a ministarstvo energetike najavilo je analizu utjecaja plinskih projekata na gospodarstvo i okoliš. Moratorij je izazvao zabrinutost u Europi budući da SAD danas spada u skupinu glavnih opskrbljivača, uz Norvešku i Katar.
Bijela kuća promijenila je u međuvremenu stanara, a Donald Trump je već prvog dana novog mandata poništio moratorij izvršnom uredbom i najavio veću proizvodnju te izvoz nafte i plina. U petak je ministarstvo energetike, nadležno za izdavanje dozvola, objavilo da je Commonwealthu LNG izdalo dozvolu za novi projekt izvoza ukapljenog plina u Europu i Aziju.
“Izvoz LNG-a jača američko gospodarstvo i podupire američka radna mjesta te paralelno učvršćuje energetsku sigurnost širom svijeta”, rekao je ministar energetike Chris Wright.
Commonwealth LNG namjerava u Louisiani, saveznoj državi SAD-a, izgraditi pogon za izvoz 9,5 milijuna tona godišnje u zemlje koje nisu sa SAD-om sklopile sporazum o slobodnoj trgovini, a konačnu odluku o ulaganju donijet će u rujnu, nakon pribavljanja ostalih dozvola. Proizvodnja u novom pogonu trebala bi krenuti početkom 2029. godine.
SAD je utrostručio izvozne kapacitete od 2019. godine, a u 2023. postao je najveći izvoznik LNG-a u svijetu zbog porasta proizvodnje plina iz škriljevca, prenosi Hina.
Američki izvoz ukapljenog plina trebao bi ove godine porasti za 16,7 posto, na 396,4 milijuna prostornih metara dnevno, nakon stagnacije u 2024. godini, pokazale su procjene ministarstva energetike, objavljene prošli tjedan.
Pročitajte još:
U idućoj godini trebao bi porasti za još 14,3 posto, na 453 milijuna kubika dnevno, izračunali su u ministarstvu.
Ukupna američka proizvodnja plina trebala bi u 2025. porasti za 1,7 posto, nakon što je gotovo stagnirala u 2024., pokazuju njihove procjene objavljene prošli utorak. U 2026. rast bi trebao ubrzati, na 2,8 posto, izračunali su, procijenivši da bi tvrtke trebale proizvesti 3,34 milijarde kubika plina dnevno.