SAD najavila novi paket mjera protiv kineske industrije poluvodiča

Pixabay.com
Poluvodič, ilustracija, Foto: Pixabay.com

SAD bi trebala pokrenuti svoju treću akciju u tri godine protiv kineske industrije poluvodiča, zabranjujući izvoz u 140 tvrtki, uključujući proizvođača opreme za čipove Naura Technology Group.

Napori da se ograniče ambicije Pekinga u proizvodnji čipova također će pogoditi kineske proizvođače alata za čipove Piotech i SiCarrier Technology s novim izvoznim ograničenjima kao dijelom paketa, koji također cilja na isporuke naprednih memorijskih čipova i više alata za izradu čipova u Kinu, rekle su za Reuters dvije upućene osobe.

Taj je potez jedan od posljednjih velikih napora Bidenove administracije da spriječi kinesku sposobnost pristupa i proizvodnje čipova koji mogu pomoći u unapređenju umjetne inteligencije za vojne primjene ili na drugi način ugroziti nacionalnu sigurnost SAD-a.

Paket uključuje ograničenja isporuka memorijskih čipova visoke propusnosti namijenjenih Kini, kritičnih za vrhunske aplikacije poput obuke AI, zatim nova ograničenja za 24 dodatna alata za izradu čipova i tri softverska alata kao i nova ograničenja izvoza opreme za proizvodnju čipova proizvedene u zemljama kao što su Singapur i Malezija.

Kontrole alata vjerojatno će naškoditi i tvrtkama Lam Researchu, OVK i primijenjeni materijali, ali i neameričkim tvrtkama poput nizozemskog proizvođača opreme ASM International.

Među kineskim tvrtkama koje se suočavaju s novim ograničenjima je oko 25 poluvodičkih kompanija, dvije investicijske tvrtke i preko 100 proizvođača alata za izradu čipova, rekli su izvori.

Američki zakonodavci kažu da neke od tvrtki, uključujući Swaysure Technology Co, Qingdao SiEn i Shenzhen Pensun Technology Co, surađuju s kineskim Huawei Technologies, vodećim proizvođačem telekomunikacijske opreme koji je nekoć bio sputan američkim sankcijama, a sada je u središtu kineske napredne proizvodnje i razvoja čipova.

Oni će biti dodani na popis subjekata, koji zabranjuje dobavljačima iz SAD-a da im isporučuju robu bez prethodnog dobivanja posebne licence.

Upitan o američkim ograničenjima, glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Lin Jian rekao je da takvo ponašanje potkopava međunarodni gospodarski trgovinski poredak i remeti globalne opskrbne lance.

„Kina će poduzeti mjere za zaštitu prava i interesa svojih tvrtki“, dodao je na redovnom brifingu za novinare u ponedjeljak.

Kina je posljednjih godina pojačala svoj pokušaj da postane samodostatna u sektoru poluvodiča, jer su SAD i druge zemlje ograničile izvoz naprednih čipova i alata za njihovu izradu. Međutim, godinama zaostaje za vodećima u industriji čipova poput Nvidije u proizvođaču AI čipova i opreme za čipove ASML u Nizozemskoj.

SAD je također spreman uvesti dodatna ograničenja za Semiconductor Manufacturing International, najveći ugovorni proizvođač čipova u Kini, koji je 2020. stavljen na Popis subjekata, ali s politikom koja mu je dopuštala dodjelu licenci vrijednih milijarde dolara za isporuku robe.

Po prvi put, SAD bi na popis trebala dodati i dvije tvrtke koje ulažu u čipove – kinesku privatnu kapitalnu tvrtku Wise Road Capital i tehnološku tvrtku Wingtech Technology Co.

Novo pravilo proširit će ovlasti SAD-a na ograničavanje izvoza opreme za proizvodnju čipova američkih, japanskih i nizozemskih proizvođača proizvedene u drugim dijelovima svijeta u određene tvornice čipova u Kini.

Oprema proizvedena u Izraelu, Maleziji, Singapuru, Južnoj Koreji i Tajvanu podliježe pravilu, dok će Japan i Nizozemska biti izuzeti.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari